Xitoyda sobiq amaldor 15 yilga qamaldi
Xubey provinsiyasidagi sud Kommunistik partiya Markaziy qo‘mitasining Intizom inspeksiyasi va korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha sobiq rahbari Li Gangni 15 yilga ozodlikdan mahrum etdi. U 102 million yuan (taxminan 14,4 million dollar) miqdorida pora olishda aybdor deb topildi.
Sud, shuningdek, unga 6 million yuan (850 ming dollar) miqdorida jarima solib, noqonuniy yo‘l bilan orttirilgan daromadlarini musodara qildi. Tergov davomida aniqlanishicha, Li Gang 1998 yildan 2024 yilgacha bo‘lgan davrda o‘z xizmat vakolatlarini suiiste’mol qilib, biznes shartnomalar, yer sotib olish, lavozimga ko‘tarilish va boshqa imtiyozlar evaziga pora olgan.
U Sichuan provinsiyasi gubernatorining o‘rinbosari va Yunnan provinsiyasi hukumatida tashkilot bo‘limi boshlig‘i lavozimlarida ishlagan paytida korrupsion faoliyat bilan shug‘ullangan. Li Gang 2024 yilning aprel oyida hibsga olingan.
Tergov davomida u o‘zining noqonuniy faoliyatlarini tan olgan va boshqa korrupsiya ishlarini ochishda yordam bergan. Shu sababli uning jazosi yengillashgan.
Shuningdek, u o‘g‘irlangan mablag‘larning katta qismini qaytargan. Xitoy hukumati korrupsiyaga qarshi kurashni kuchaytirish maqsadida qat’iy choralar ko‘rmoqda.
Ushbu ish Xitoyning qonunchilik va davlat boshqaruvidagi adolatni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholanmoqda.

В Китае бывший чиновник приговорён к 15 годам
Суд провинции Хубэй приговорил Ли Ганга, бывшего руководителя Инспекции по дисциплине и борьбы с коррупцией Центрального комитета Коммунистической партии, к 15 годам лишения свободы. Он признан виновным в получении взятки на сумму 102 миллиона юаней (примерно 14,4 миллиона долларов).
Суд также наложил на него штраф в размере 6 миллионов юаней (850 тысяч долларов) и конфисковал незаконно приобретённые доходы. В ходе расследования было установлено, что Ли Ганг с 1998 по 2024 год злоупотреблял служебными полномочиями, получая взятки за бизнес-контракты, покупку земли, продвижение по службе и другие привилегии.
Он занимал должности заместителя губернатора провинции Сычуань и руководителя организационного отдела правительства провинции Юньнань, где и занимался коррупционной деятельностью. Ли Ганг был арестован в апреле 2024 года.
В ходе расследования он признал свою незаконную деятельность и помог раскрыть другие коррупционные дела. По этой причине его наказание было смягчено.
Кроме того, он вернул большую часть украденных средств. Правительство Китая принимает жёсткие меры для усиления борьбы с коррупцией.
Это дело рассматривается как важный шаг на пути укрепления законности и справедливости в законодательстве и государственном управлении Китая.