HAMAS tomonidan garovga olingan va halok bo‘lgan isroillikning jasadi Xalqaro Qizil Xoch qo‘mitasiga topshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda The Times nashri manbalari xabar bermoqda. Ma’lum qilinishicha, marhumning jasadi G‘azo sektorining shimoliy hududidan topilgan.
Qoldiqlar rasmiy hujjatlashtirish jarayonidan so‘ng Isroil harbiylariga yetkazilishi rejalashtirilgan. Jarayon xalqaro gumanitar tashkilotlar ko‘magida muvofiqlashtirilgani ta’kidlab o‘tildi.
Ushbu voqea xalqaro miqyosda diqqat markazida bo‘lib, tomonlar o‘rtasidagi murakkabliklar fonida amalga oshirilgan. Bu kabi holatlar ko‘pincha xalqaro tashkilotlarning vositachiligida hal etiladi.
Voqea mintaqadagi vaziyatning qanchalik nozik ekanligini ko‘rsatadi va mojaro yechimi borasida xalqaro hamjamiyatning faol ishtirokini taqozo etadi.

HAMAS передал тело израильтянина, находящегося в заложниках, Красному Кресту
Тело израильтянина, взятого в заложники и погибшего, было передано Международному комитету Красного Креста. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщают источники издания The Times. Известно, что тело погибшего было найдено в северной части сектора Газа.
Остатки планируется передать израильским военным после официального оформления документов. Отмечается, что процесс был согласован при содействии международных гуманитарных организаций.
Это событие находится в центре международного внимания и произошло на фоне сложных отношений между сторонами. Подобные случаи часто решаются при посредничестве международных организаций.
Событие демонстрирует, насколько хрупка ситуация в регионе, и требует активного участия международного сообщества в поиске решения конфликта.