Yevrokomissiya raisi Ursula fon der Lyayen Bryusselda Ukrainani qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi takliflarni taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, Ukraina iqtisodiy barqarorligini saqlab qolish va davlat tizimining ishlashini ta’minlash uchun 2026-2027 yillarda 137 milliard yevro kerak bo‘ladi. Ushbu mablag‘ning uchdan ikki qismi, ya’ni 90 milliard yevro, Yevropa Ittifoqi tomonidan taqdim etilishi rejalashtirilmoqda.
Qolgan qismi esa xalqaro hamkorlar tomonidan qoplanadi. Ursula fon der Lyayen Yevropa Ittifoqi Ukrainaning ishonchli hamkori bo‘lib qolishini ta’kidladi.
Yevrokomissiya moliyalashtirish uchun ikki variantni taklif qilmoqda. Birinchi yo‘l Yevropa Ittifoqi davlatlarining bir ovozdan qaror qabul qilishi bilan umumiy qarz ajratishni nazarda tutadi.
Ushbu qarz Yevropa Ittifoqi byudjeti kafolati asosida kapital bozorlaridan jalb qilinadi. Ikkinchi yo‘l esa Rossiyaning Yevropa Ittifoqida muzlatilgan aktivlari hisobidan reparatsion kredit ajratishni ko‘zda tutadi.
Bu kredit Ukraina tomonidan faqat Rossiya reparatsiya to‘lovlarini amalga oshirgandan so‘ng qaytariladi. Ushbu taklif Belgiya tomonidan keskin tanqid qilinmoqda, chunki Rossiyaning 185 milliard yevro miqdoridagi muzlatilgan aktivlari Belgiyada joylashgan Euroclear depozitariysida saqlanadi.
Yevropa Ittifoqi iqtisodiyot bo‘yicha komissari Valdis Dombrovskis takliflarning xalqaro huquqqa mosligini va suveren immunitet tamoyillariga rioya qilinishini ta’kidladi. Yevrokomissiya tomonidan kiritilgan bu takliflar 18-19 dekabr kunlari Yevropa Ittifoqi Sammitida muhokama qilinadi.

Еврокомиссия предложила выделить Украине 137 миллиардов евро
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен в Брюсселе представила новые предложения по поддержке Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно ей, для сохранения экономической стабильности Украины и обеспечения функционирования государственных систем в 2026-2027 годах потребуется 137 миллиардов евро. Две трети этой суммы, то есть 90 миллиардов евро, планируется предоставить Европейским Союзом.
Оставшаяся часть будет покрыта международными партнерами. Урсула фон дер Ляйен подчеркнула, что Европейский Союз останется надежным партнером Украины.
Еврокомиссия предлагает два варианта финансирования. Первый путь предусматривает выделение общего займа при единогласном решении государств-членов Европейского Союза.
Этот заем будет привлечен на капитальных рынках под гарантии бюджета Европейского Союза. Второй путь предусматривает предоставление репарационного кредита за счет замороженных активов России в Европейском Союзе.
Этот кредит Украина будет возвращать только после того, как Россия осуществит выплаты по репарациям. Это предложение резко критикуется Бельгией, поскольку замороженные активы России на сумму 185 миллиардов евро хранятся в депозитарии Euroclear, расположенном в Бельгии.
Комиссар Европейского Союза по экономике Вальдис Домбровскис подчеркнул соответствие предложений международному праву и соблюдение принципов суверенного иммунитета. Предложения, внесенные Еврокомиссией, будут обсуждаться на саммите Европейского Союза 18-19 декабря.
Если одно из предложений будет принято, законодательный процесс по выделению средств может завершиться в начале 2026 года.