Tramp: Putin urushni tugatishga tayyor
AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp o‘zining maxsus vakili Stiv Uitkoff va kuyovi Jared Kushnerning Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan Moskvadagi uchrashuvini ijobiy baholadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Trampning aytishicha, uchrashuv "juda yaxshi" o‘tgan. Unga ko‘ra, Vladimir Putin urushni tugatish, AQSH bilan savdo aloqalarini rivojlantirish va odatiy hayotga qaytish istagini bildirgan.
Biroq Tramp ushbu uchrashuv natijasi qanday bo‘lishini oldindan aytib bo‘lmasligini ta’kidladi. U: "Tangoni raqsga tushish uchun ikki kishi kerak", – deya fikrini izohladi.
Shuningdek, Tramp Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyga urushdagi g‘alaba uchun kuchli imkoniyatlar yetishmayotganini ta’kidlab, Ukraina tomonining mavjud vaziyatdan unumli foydalanmaganini qayd etdi. Uning fikricha, hozirgi sharoitda Ukrainaga qarshi ishlatilishi mumkin bo‘lgan omillar ko‘p.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina muzokaralarda mustahkam pozitsiyaga ega emas. U bu borada bir qancha dalillarni keltirib o‘tgan.
Shu bilan birga, 4-dekabr kuni Mayamida yangi muzokaralar boshlanishi rejalashtirilgan. Ushbu uchrashuvda Stiv Uitkoff va Jared Kushner Ukraina delegatsiyasi rahbari Rustem Umerov bilan uchrashishlari kutilmoqda.
Mazkur muzokaralar AQSH, Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi diplomatik jarayonlarning navbatdagi bosqichi hisoblanadi. Trampning ushbu fikrlari xalqaro munosabatlardagi hozirgi vaziyatni ochib beradi.

Трамп: Путин готов закончить войну
Бывший президент США Дональд Трамп положительно оценил встречу своего специального представителя Стива Уиткоффа и зятя Джареда Кушнера с президентом России Владимиром Путиным в Москве. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Трампа, встреча прошла "очень хорошо". По его словам, Владимир Путин выразил желание завершить войну, развивать торговые отношения с США и вернуться к обычной жизни.
Однако Трамп подчеркнул, что заранее нельзя предсказать, каким будет результат этой встречи. Он пояснил свою мысль словами: "Для танго нужны двое".
Также Трамп отметил, что президент Украины Владимир Зеленский не имеет достаточных возможностей для победы в войне и отметил, что украинская сторона не использовала ситуацию эффективно. По его мнению, в текущих условиях существует множество факторов, которые могут быть использованы против Украины.
По словам Трампа, Украина не занимает прочную позицию на переговорах. Он привел несколько доказательств в поддержку этого.
В то же время 4 декабря в Майами планируется начало новых переговоров. Ожидается, что на этой встрече Стив Уиткофф и Джаред Кушнер встретятся с главой украинской делегации Рустемом Умеровым.
Эти переговоры считаются очередным этапом дипломатического процесса между США, Россией и Украиной. Мнения Трампа отражают текущую ситуацию в международных отношениях.