Global aviaqatnovlar talabi 8,5 foizga oshdi
Xalqaro havo transporti assotsiatsiyasi (IATA) tomonidan taqdim etilgan yangi hisobotga ko‘ra, joriy yilning oktyabr oyida global miqyosda yo‘lovchi va yuk tashishga bo‘lgan talab ortishda davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hisobotda aytilishicha, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 8,5 foizga oshgan. Ayniqsa, Osiyo mintaqasida yo‘lovchi oqimining yuqori sur’atlarda o‘sishi qayd etilgan.
Xitoy, Yaponiya va Vetnam yo‘nalishlarida tashuvlar sezilarli darajada ko‘paygan bo‘lib, yillik o‘sish 10 foizdan oshgani ma’lum qilingan. IATA bu o‘sishning asosiy sabablarini Osiyodagi iqtisodiy rivojlanish va aviaqatnovlar uchun yaratilgan qulay sharoitlar bilan izohlaydi.
Yaqin Sharq mintaqasida esa 2024 yildagi geosiyosiy vaziyatlar va ayrim uzilishlar natijasida aviaqatnovlar ko‘rsatkichlari biroz pasaygan. Shunga qaramay, yuk tashish bo‘yicha 4,1 foiz o‘sish qayd etilgan.
Jahon savdosi va global sanoat ishlab chiqarishning o‘sishi havo transporti sanoatining rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bozor sakkiz oy davomida barqaror o‘sishni namoyon qilmoqda.
Osiyo-Tinch okeani mintaqasidagi aviatsiya kompaniyalari oktyabr oyida yillik yuk tashish talabi 8,3 foizga oshganini xabar berdi. Yuk tashish quvvati ham 7,3 foizga ko‘paygan.
Yevropa-Osiyo yo‘nalishlari esa eng yuqori o‘sish ko‘rsatkichlarini qayd etgan. Xalqaro yo‘lovchi va yuk tashish hajmining o‘sishi nafaqat jahon savdosi, balki umumiy iqtisodiy rivojlanish uchun ham muhim ahamiyat kasb etmoqda.

Глобальный спрос на авиаперелеты вырос на 8,5%
Согласно новому отчету Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA), в октябре текущего года глобальный спрос на пассажирские и грузовые перевозки продолжает расти. Об этом сообщает Zamin.uz.
В отчете говорится, что этот показатель увеличился на 8,5 процента по сравнению с прошлым годом. Особенно отмечен высокий рост пассажиропотока в азиатском регионе.
Перевозки по направлениям Китай, Япония и Вьетнам значительно увеличились, при этом годовой рост превысил 10 процентов. IATA объясняет этот рост основными причинами — экономическим развитием в Азии и созданием благоприятных условий для авиаперевозок.
В регионе Ближнего Востока показатели авиаперевозок несколько снизились из-за геополитической ситуации и некоторых перебоев в 2024 году. Тем не менее, отмечен рост грузоперевозок на 4,1 процента.
Рост мировой торговли и глобального промышленного производства положительно влияет на развитие авиационной отрасли. Рынок демонстрирует стабильный рост в течение восьми месяцев.
Авиакомпании региона Азиатско-Тихоокеанского региона сообщили, что в октябре годовой спрос на грузовые перевозки вырос на 8,3 процента. Грузоподъемность также увеличилась на 7,3 процента.
Направления Европа — Азия зафиксировали самые высокие показатели роста. Рост объемов международных пассажирских и грузовых перевозок имеет важное значение не только для мировой торговли, но и для общего экономического развития.