Uch yoshli Sarvagya shaxmat tarixida rekord o‘rnatdi
U atigi 3 yosh 7 oy va 13 kunligida FIDE Rapid reytingiga kiritilib, 1572 reyting ochkosini qo‘lga kiritdi. Sarvagya sentyabr oyida o‘tkazilgan RCC Rapid Rated Cup musobaqasida ishtirok etib, 1542 reytingga ega shaxmatchini mag‘lub etdi.
Ushbu natija unga birinchi reyting ochkosini olish imkonini berdi. Shuningdek, oktyabr oyida Shri Dadaji Dhunivale Rapid Rating Open turnirida 1559 reytingga ega shaxmatchini yengib, muvaffaqiyatini davom ettirdi.
Noyabr oyida esa u Chindvara va Indore shaharlarida o‘tkazilgan turnirlarda ham g‘alaba qozonib, o‘z reytingini yanada oshirdi. Nihoyat, u 1696 reytingga ega shaxmatchini yengib, rasmiy rapid reytingiga ega bo‘ldi.
Sarvagyaning bu yutug‘i nafaqat uning oilasi uchun, balki butun Hindiston uchun katta faxrga aylandi. Uning otasi Siddhart Singh o‘z o‘g‘lining muvaffaqiyati haqida shunday dedi: “Farzandimizning dunyodagi eng yosh FIDE reytingiga ega shaxmatchi bo‘lgani biz uchun katta sharaf.
Biz kelajakda uning grossmeyster bo‘lishini istaymiz.” Avvalgi rekord 3 yosh 8 oy va 19 kunlik Anish Sarkarga tegishli edi. Endilikda Sarvagya Singh bu natijani yangilab, shaxmat olamida yangi avlodning imkoniyatlarini yanada yorqinroq namoyon etdi.

Трёхлетний Сарвагья установил рекорд в истории шахмат
Трёхлетний Сарвагья Сингх Кушваха, проживающий в городе Сагар штата Мадхья-Прадеш, Индия, признан самым молодым рейтинговым игроком в истории шахмат. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ему всего 3 года 7 месяцев и 13 дней, когда он был включён в рейтинг FIDE Rapid и набрал 1572 рейтинговых очка. В сентябре Сарвагья участвовал в турнире RCC Rapid Rated Cup, где победил шахматиста с рейтингом 1542.
Этот результат позволил ему получить первые рейтинговые очки. Также в октябре на турнире Shri Dadaji Dhunivale Rapid Rating Open он одержал победу над шахматистом с рейтингом 1559, продолжая свои успехи.
В ноябре он выиграл турниры, проведённые в городах Чиндвaра и Индор, ещё больше повысив свой рейтинг. В итоге он победил шахматиста с рейтингом 1696 и получил официальный rapid рейтинг.
Этот успех Сарвагьи стал большой гордостью не только для его семьи, но и для всей Индии. Его отец Сиддхарт Сингх сказал о достижениях сына: «Для нас большая честь, что наш ребёнок стал самым молодым шахматистом с рейтингом FIDE в мире.
Мы надеемся, что в будущем он станет гроссмейстером.» Предыдущий рекорд принадлежал Анишу Саркару, который имел 3 года 8 месяцев и 19 дней. Теперь Сарвагья Сингх обновил этот результат, ярче проявив возможности нового поколения в шахматном мире.