Rossiyada Snapchat messenjeri bloklandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya Aloqa, axborot texnologiyalari va ommaviy axborot vositalarini nazorat qilish bo‘yicha federal xizmat (Roskomnadzor) ma’lum qildi. Xabarga ko‘ra, ushbu messenjer terrorizmga aloqador harakatlarni tashkil etish va amalga oshirish, shuningdek, jinoyatlarni sodir etishda qo‘llanilayotgani aniqlangan.
Shu bilan birga, platformada ma’lumotlarning tarqalishi va boshqa davlatlarga qarshi jinoyatlarning sodir etilishi xavfi borligi qayd etilgan. Snapchat messenjeri 2011-yilda Stenford universiteti talabalari Evan Shpigel, Frenk Braun va Bobbi Merfi tomonidan ishlab chiqilgan.
Platforma foydalanuvchilarga suratlar, xabarlar va videolarni qisqa vaqt ichida avtomatik o‘chib ketadigan shaklda yuborish imkoniyatini bergani bilan mashhur bo‘ldi. Shuningdek, foydalanuvchilarga turli filtrlar va maskalarni qo‘llash imkoniyati ham uning ommalashishiga sabab bo‘lgan.
Snapchat’da ilk bor “hikoyalar” funksiyasi joriy etilgan. 2017-yilda Snapchat’ning bosh kompaniyasi Snap Inc.
Nyu-York fond birjasiga chiqdi va kompaniya qiymati 25 milliard dollarga baholandi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025-yilga kelib ushbu xizmatdan oylik foydalanuvchilar soni 943 million kishiga yetishi kutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq WhatsApp messenjeri ham Rossiya qonunchiligiga mos kelmasligi sababli bloklanishi mumkinligi haqida xabar berilgan edi. Ushbu jarayonlar Rossiyada axborot va aloqa tizimlari ustidan nazoratni kuchaytirish borasidagi choralar qatorida amalga oshirilmoqda.

В России Snapchat заблокировали из-за угрозы терроризма
Об этом заявила Федеральная служба по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций России (Роскомнадзор). По информации, данный мессенджер использовался для организации и осуществления действий, связанных с терроризмом, а также для совершения преступлений.
Также отмечается риск распространения информации на платформе и совершения преступлений против других государств. Мессенджер Snapchat был разработан в 2011 году студентами Стэнфордского университета Эваном Шпигелем, Фрэнком Брауном и Бобби Мерфи.
Платформа стала популярной благодаря возможности отправлять пользователям фотографии, сообщения и видео, которые автоматически удаляются через короткое время. Кроме того, возможность применять различные фильтры и маски также способствовала её популярности.
В Snapchat впервые была внедрена функция «истории». В 2017 году материнская компания Snapchat, Snap Inc., вышла на Нью-Йоркскую фондовую биржу, и стоимость компании была оценена в 25 миллиардов долларов. По данным, к 2025 году количество ежемесячных пользователей сервиса ожидается на уровне 943 миллионов человек.
Напомним, ранее сообщалось, что мессенджер WhatsApp также может быть заблокирован в России из-за несоответствия законодательству. Эти процессы осуществляются в рамках мер по усилению контроля над информационными и коммуникационными системами в России.