Mayamida AQSH va Ukraina delegatsiyalari uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Ukraina va AQSH delegatsiyalari o‘rtasida Mayami shahrida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda AQSH tomonidan prezidentning favqulodda vakili Stiv Uitkoff va Jared Kushner ishtirok etdi. Ukraina tomonidan esa Milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi kotibi Rustem Umerov hamda Bosh shtab rahbari Andrey Gnatov qatnashdi.
Uchrashuv Uitkoff va Kushnerning Moskvaga qilgan tashrifidan uch kun o‘tib tashkil etildi. Avvalroq, 2-dekabr kuni ular Kremlda Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan besh soatlik muzokara o‘tkazgan edi.
Muzokaralar davomida AQSHning yangi tahrirdagi tinchlik rejasi muhokama qilindi. Rossiya prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakovning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralarda to‘liq kelishuvga erishilmagan bo‘lsa-da, AQSH takliflarining ayrim jihatlari Rossiya uchun maqbul deb topilgan.
Ushakov bu hujjatlar uzoq muddatli tinchlikka qaratilganini qayd etdi. Biroq, Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyning ta’kidlashicha, asosiy muammo Rossiya tomonidan bosib olingan hududlarning taqdiri bo‘lib qolmoqda.
Ukraina Donbassdan qo‘shinlarni chiqarish bo‘yicha Rossiya talabini rad etmoqda hamda AQSH tomonidan taklif qilinayotgan noaniq xavfsizlik kafolatlarini yetarli deb hisoblamayapti. Mayamidagi uchrashuv AQSH, Ukraina va Rossiya o‘rtasida davom etayotgan diplomatik muloqotlarning navbatdagi bosqichi bo‘ldi.
Biroq hududiy masala bo‘yicha kelishuvga erishilmaganligi muzokaralarning asosiy to‘sig‘i bo‘lib turibdi. Shu bilan birga, AQSH va Rossiya o‘rtasidagi bevosita muloqotning qayta faollashayotgani xalqaro diplomatiyada yangi bosqich boshlanganidan darak bermoqda.

В Майами состоялась встреча делегаций США и Украины
В ней приняли участие чрезвычайный представитель президента США Стив Уиткофф и Джаред Кушнер. От Украины участвовали секретарь Совета национальной безопасности и обороны Рустем Умеров и начальник Генштаба Андрей Гнатов.
Встреча была организована через три дня после визита Уиткоффа и Кушнера в Москву. Ранее, 2 декабря, они провели пятиминутные переговоры с президентом России Владимиром Путиным в Кремле.
Во время переговоров обсуждался новый вариант мирного плана США. По словам помощника президента России Юрия Ушакова, хотя полного соглашения не было достигнуто, некоторые аспекты предложений США были признаны приемлемыми для России.
Ушаков отметил, что эти документы направлены на долгосрочный мир. Однако, по словам президента Украины Владимира Зеленского, основная проблема остается в судьбе территорий, оккупированных Россией.
Украина отвергает требование России о выводе войск из Донбасса и считает предлагаемые США нечеткие гарантии безопасности недостаточными. Встреча в Майами стала очередным этапом продолжающегося дипломатического диалога между США, Украиной и Россией.
Однако отсутствие соглашения по территориальному вопросу остается главным препятствием для переговоров. Вместе с тем, возобновление прямого диалога между США и Россией свидетельствует о начале нового этапа в международной дипломатии.