Sobyanin: Moskva iqtisodiyoti uchun migrantlar zarur
Moskva meri Sergey Sobyanin poytaxtda migrantlar masalasi bo‘yicha davom etayotgan muhokamalarga qat’iy munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U TVS telekanali orqali chiqish qilib, ayrim fuqarolarning migrantlar haqida bildirilayotgan tanqidlarini asossiz deb atadi. Sobyaninning ta’kidlashicha, migrantlarga nisbatan “zo‘ravonlik va past malaka” haqidagi da’volar ko‘pincha haqiqatni aks ettirmaydi.
Sobyanin migrantlarni tanqid qilayotganlarga murojaat qilib, ularni migrantlar bajarayotgan ishlarni o‘zlari bajarib ko‘rishga chaqirdi. U shunday dedi: “Agar ular haqiqatan ham bu masalada shunchalik faol bo‘lsa, supurgi olib Moskva ko‘chalarini tozalashsin.
Hatto oliy ma’lumotli yoki fan doktori bo‘lsa ham, bu ishni qilib ko‘rsin. Lekin ular bunday qilmaydi.
Xo‘sh, bu ishlarni kim bajaradi?” Merning fikricha, yuqori malakali va jismoniy mehnatga tayyor migrantlar Moskva iqtisodiyoti uchun muhim ahamiyatga ega. Ayni paytda, u moskvaliklarning ko‘pchiligi bunday ishlarni bajarishni istamasligini ta’kidladi.
Sobyanin shuningdek, poytaxtdagi migrantlar soni 2018-yildan buyon o‘zgarmaganini aytib, Ichki ishlar vazirligi statistik ma’lumotlariga tayanib, migrantlar o‘rtasidagi jinoyatlar kamayganini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, talonchiliklar 7,5 barobarga, qotilliklar esa 2 barobarga kamaygan.
Shuningdek, o‘g‘rilik va boshqa jinoyatlar bo‘yicha ham yaxshilanish kuzatilmoqda. Sobyanin jinoyat qaysi millat vakili tomonidan sodir etilganini aniqlashdan oldin, uni ochish va isbotlash kerakligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, mer poytaxtdagi migrantlar masalasi ideallashtirilmasligi kerakligini ham e’tirof etdi. “Albatta, ko‘p sonli keluvchilar qo‘shimcha nazorat va tartib talab qiladi.
Hamma narsa ideal, deyish noto‘g‘ri,” — dedi u. Sobyaninning bu bayonoti migrantlar masalasidagi muhokamalarni yanada kuchaytirdi.
U Moskva rahbariyatining migratsiya siyosatida iqtisodiy ehtiyoj va jamoat xavfsizligi o‘rtasida muvozanat saqlash tarafdori ekanini ko‘rsatdi.

Собянин: Мигранты необходимы для экономики Москвы
Мэр Москвы Сергей Собянин выразил твердую позицию по продолжающимся обсуждениям вопроса мигрантов в столице. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он выступил на телеканале ТВС, назвав необоснованной критику некоторых граждан в адрес мигрантов. По словам Собянина, обвинения в «насилии и низкой квалификации» мигрантов часто не отражают действительности.
Обращаясь к критикующим мигрантов, Собянин призвал их самим попробовать выполнить ту работу, которую делают мигранты. Он сказал: «Если они действительно так активны в этом вопросе, пусть возьмут метлу и уберут улицы Москвы.
Даже если у них высшее образование или степень доктора наук, пусть попробуют сделать эту работу. Но они этого не делают.
Так кто же тогда выполняет эту работу?» По мнению мэра, высококвалифицированные и готовые к физическому труду мигранты имеют важное значение для экономики Москвы. При этом он подчеркнул, что большинство москвичей не хотят выполнять такую работу.
Собянин также отметил, что с 2018 года количество мигрантов в столице не изменилось, ссылаясь на статистику МВД, и подчеркнул снижение преступности среди мигрантов. По его словам, количество грабежей сократилось в 7,5 раза, а убийств — в 2 раза.
Также наблюдается улучшение по кражам и другим преступлениям. Собянин подчеркнул, что прежде чем выяснять, к какой национальности принадлежит преступник, необходимо раскрыть и доказать само преступление.
Вместе с тем мэр признал, что вопрос мигрантов в столице не должен идеализироваться. «Конечно, большое количество приезжих требует дополнительного контроля и порядка.
Говорить, что всё идеально, неправильно», — сказал он. Это заявление Собянина усилило дискуссии по вопросу мигрантов.
Он показал, что руководство Москвы выступает за сохранение баланса между экономическими потребностями и общественной безопасностью в миграционной политике.