Pokiston va Afg‘onistonning Tolibon kuchlari o‘rtasida Spin Boldak chegara hududida yana keskin to‘qnashuvlar kuzatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Har ikki tomon sulh buzilganlikda bir-birini ayblamoqda. Kechasi davom etgan otishmalar oqibatida chegara yaqinida yashovchi ko‘plab aholi xavfsizlik nuqtayi nazaridan uylarini tark etishga majbur bo‘lgan.
Qandahor viloyatidan olingan dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, to‘rt nafar afg‘on fuqarosi halok bo‘lib, Pokiston tomoni uch kishi yaralanganini ma’lum qilgan. Hozircha otishmalar to‘xtagan bo‘lsa-da, hududda vaziyat barqarorlashgani yo‘q.
Mahalliy aholi janglar qayta boshlanishidan xavotirda. Pokiston hukumati Tolibonni sulhni buzib, o‘q uzishda ayblab, bunga munosib javob berilganini ta’kidladi.
Tolibon esa o‘z hududi xavfsizligini ta’minlash uchun choralar ko‘rganini ma’lum qildi. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda odamlarning piyoda yoki mashinalarda hududni shoshilinch ravishda tark etayotgani aks etgan.
Mazkur to‘qnashuvlar ikki oy avval Qatar va Turkiya vositachiligida erishilgan sulhdan keyin yana keskinlik kuchayganini ko‘rsatmoqda. O‘sha paytda tomonlar sulhni saqlashga kelishib olgan edi, biroq to‘liq tinchlikka erishish imkoni bo‘lmagan.
So‘nggi voqealar esa chegara hududida vaziyat hali ham nihoyatda beqaror ekanini yana bir bor tasdiqladi.

Бои в Спин Болдаке: жители покидают свои дома
На пограничной территории Спин Болдак вновь наблюдаются ожесточённые столкновения между силами Талибана Пакистана и Афганистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Обe стороны обвиняют друг друга в нарушении перемирия. В результате ночных перестрелок многие жители, проживающие вблизи границы, были вынуждены покинуть свои дома из соображений безопасности.
По предварительным данным из провинции Кандагар, четыре афганских гражданина погибли, а пакистанская сторона сообщила о трёх раненых. Хотя перестрелки временно прекратились, ситуация в регионе остаётся нестабильной.
Местные жители обеспокоены возможным возобновлением боевых действий. Правительство Пакистана обвинило Талибан в нарушении перемирия и открытии огня, подчеркнув, что был дан достойный ответ.
Талибан заявил, что предпринял меры для обеспечения безопасности своей территории. В видеороликах, распространяемых в социальных сетях, видно, как люди срочно покидают район пешком или на автомобилях.
Эти столкновения показывают, что напряжённость возросла после заключённого два месяца назад перемирия при посредничестве Катара и Турции. Тогда стороны договорились сохранить мир, однако достичь полного спокойствия не удалось.
Последние события вновь подтверждают, что ситуация в пограничном районе остаётся крайне нестабильной.