AQSh va Ukraina Rossiyani urushni tugatishga chaqirdi
AQSh va Ukraina vakillari Florida shtatida uchrashuv o‘tkazib, Rossiyani urushni tugatish bo‘yicha aniq choralar ko‘rishga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Muzokaralarda AQSh maxsus vakili Stiv Vitkoff va Ukraina Milliy xavfsizlik kengashi kotibi Rustem Umerov ishtirok etdi. Uchrashuv davomida tomonlar Rossiya bilan ilgari o‘tkazilgan muzokaralar haqida fikr almashdi.
Vitkoffning Moskva safarida Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan o‘tkazgan uchrashuvi ham muhokama qilindi. Taxminan besh soat davom etgan ushbu suhbatda tinchlik rejasi bo‘yicha kelishuvga erishish imkoni bo‘lmadi.
Kreml muzokaralarni davom ettirishga tayyorligini bildirgan bo‘lsa-da, Ukraina va uning ittifoqchilari Rossiyaning urushni tugatish niyatiga shubha bilan qaramoqda. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Moskvada qanday masalalar muhokama qilinganini to‘liq bilishni istayotganini ta’kidladi.
Ilgari matbuotga oshkor qilingan tinchlik rejasi Ukrainada norozilik uyg‘otgan edi. Reja qayta ko‘rib chiqilgan, ammo uning yangilangan shakli hali rasmiy ravishda e’lon qilinmagan.
Asosiy kelishmovchiliklar xavfsizlik kafolatlari va Rossiya nazoratidagi hududlar bilan bog‘liq bo‘lib qolmoqda. Ukraina va Yevropa davlatlari kelajakda Rossiyaning yangi hujumlarini oldini olish uchun Ukrainaga kuchli xavfsizlik kafolatlari taqdim etilishi zarur deb hisoblashmoqda.
Rossiya esa bu masalaga qarshilik qilmoqda. AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp bu borada ehtiyotkor fikr bildirgan.
Shunga qaramay, muzokaralar davom etmoqda va tomonlar urushni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishishga intilmoqda.

США и Украина призвали Россию прекратить войну
Представители США и Украины провели встречу во Флориде и призвали Россию принять конкретные меры для прекращения войны. Об этом сообщает Zamin.uz.
В переговорах приняли участие специальный представитель США Стив Уиткофф и секретарь Совета национальной безопасности Украины Рустем Умеров. Во время встречи стороны обменялись мнениями о ранее проведённых переговорах с Россией.
Также обсуждалась встреча Уиткоффа с президентом России Владимиром Путиным во время его поездки в Москву. В ходе примерно пятиминутного разговора не удалось достичь соглашения по плану мира.
Хотя Кремль заявил о готовности продолжать переговоры, Украина и её союзники относятся с подозрением к намерениям России прекратить войну. Президент Украины Владимир Зеленский подчеркнул, что хочет полностью знать, какие вопросы обсуждались в Москве.
Ранее обнародованный план мира вызвал недовольство в Украине. План был пересмотрен, однако его обновлённая версия ещё не была официально опубликована.
Основные разногласия остаются по вопросам гарантий безопасности и территорий под контролем России. Украина и европейские страны считают необходимым предоставить Украине сильные гарантии безопасности, чтобы предотвратить новые атаки России в будущем.
Россия же противится этому вопросу. Бывший президент США Дональд Трамп высказал осторожное мнение по этому поводу.