Pretoriyada otishma: 11 kishi halok bo‘ldi
Janubiy Afrikaning Pretoriya shahri yaqinidagi Saulsville tumanida qurolli hujum sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Politsiya bergan ma’lumotlarga ko‘ra, shanba kuni erta tongda uch nafar noma’lum qurollangan shaxs bir guruh odamlar to‘plangan xostelga bostirib kirgan va atrofdagilarga o‘q uzishni boshlagan. Ushbu otishma natijasida kamida 11 kishi halok bo‘lgan, jabrdiydalar orasida uch yoshli bola ham borligi ma’lum qilindi.
Hodisa yuz bergan joy noqonuniy faoliyat yuritayotgan obyekt bo‘lgani aniqlangan. Politsiya vakillarining ta’kidlashicha, bunday noqonuniy joylarda ommaviy otishmalar tez-tez sodir bo‘lmoqda.
Hujum paytida xostelda ichimlik iste’mol qilib o‘tirgan 25 nafar kishidan 14 nafari turli darajada jarohat olgan. So‘nggi yillarda Janubiy Afrikada jinoyatchilik darajasi sezilarli darajada oshgani kuzatilmoqda.
Rasmiy statistikaga ko‘ra, mamlakat dunyodagi eng yuqori qotillik ko‘rsatkichlariga ega davlatlardan biri hisoblanadi. Faqatgina joriy yilning o‘zida politsiya 12 mingdan ortiq noqonuniy ichimlik savdo nuqtalarini yopgan va 18 mingdan ziyod shaxsni hibsga olgan.
Hozircha ushbu hujumni kim uyushtirgani noma’lum. Politsiya gumondorlarni qidirish va voqea sabablarini aniqlash bo‘yicha tergov ishlarini davom ettirmoqda.
Shu bilan birga, mahalliy aholi hushyor bo‘lishga va noqonuniy faoliyat yuritayotgan joylarga bormaslikka chaqirilmoqda.

Перестрелка в Претории: 11 человек погибло
В районе Саулсвилл недалеко от города Претория в Южной Африке произошёл вооружённый нападение. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным полиции, рано утром в субботу трое неизвестных вооружённых лиц ворвались в хостел, где собралась группа людей, и начали стрелять по окружающим. В результате этой стрельбы погибло не менее 11 человек, среди пострадавших также оказался трёхлетний ребёнок.
Выяснилось, что место происшествия было объектом незаконной деятельности. Представители полиции отметили, что массовые перестрелки в таких незаконных местах происходят довольно часто.
Во время нападения из 25 человек, которые находились в хостеле и употребляли алкоголь, 14 получили ранения различной степени тяжести. В последние годы в Южной Африке наблюдается значительный рост уровня преступности.
По официальной статистике, страна считается одной из государств с самым высоким уровнем убийств в мире. Только в этом году полиция закрыла более 12 тысяч нелегальных точек продажи алкоголя и задержала свыше 18 тысяч человек.
Пока неизвестно, кто организовал это нападение. Полиция продолжает расследование, ведёт поиск подозреваемых и выясняет причины происшествия.
В то же время местных жителей призывают быть бдительными и избегать посещения мест с незаконной деятельностью.