Beninda harbiy to‘ntarish urinishi muvaffaqiyatsiz yakunlandi
7-dekabr kuni Beninda o‘zlarini “Qayta qurish bo‘yicha harbiy qo‘mita” deb atagan guruh milliy televideniye orqali chiqish qilib, prezident Patris Talonni hokimiyatdan chetlatganini e’lon qildi. Ular podpolkovnik Tigri Paskalni vaqtinchalik rahbar sifatida ko‘rsatib, mamlakat nazoratini qo‘lga olganini da’vo qildi.
Biroq voqealar kutilganidek davom etmadi. Mahalliy manbalarga ko‘ra, to‘ntarishga bosh-qosh bo‘lgan podpolkovnik Tigri Paskal o‘z mavqeini ushlab qololmadi va qochib ketdi.
Xavfsizlik xizmatlari isyonchilarning qolgan a’zolarini izlash ishlarini davom ettirmoqda. Ayrim ma’lumotlarga ko‘ra, isyonchi guruhning bir qismi ham yo‘qolgan.
Prezident Talonning ofisidan berilgan bayonotda vaziyatga aniqlik kiritildi. Unga ko‘ra, bu faqat televideniyeni egallashga uringan kichik bir guruh bo‘lgan.
Armiya qisqa vaqt ichida mamlakatda nazoratni tiklagan, poytaxt va viloyatlar xavfsiz holatga qaytarilgan. Benin prezidenti Patris Talon 67 yoshda bo‘lib, kelasi yili ikki muddatlik faoliyatidan so‘ng lavozimni tark etish niyatini bildirgan edi.
Uning vakolat muddati 2026-yil bahorigacha davom etishi, prezidentlik saylovlari esa 2026-yil aprel oyida o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Benindagi bu to‘ntarish urinishi qo‘shni Gvinee-Bisauda yaqinda sodir bo‘lgan prezident ag‘darilishidan ko‘p o‘tmay yuz berdi.
So‘nggi yillarda Burkina-Faso, Mali, Niger va Gvineyada ham harbiy to‘ntarishlar kuzatilgani mintaqadagi siyosiy barqarorlikka nisbatan xavotirlarni kuchaytirmoqda. G‘arbiy Afrikadagi bu holatlar mintaqadagi siyosiy muammolarning jiddiyligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

В Бенине попытка военного переворота завершилась неудачей
7 декабря в Бенине группа, называющая себя «Военным комитетом по восстановлению», выступила по национальному телевидению с заявлением о смещении президента Патриса Талона с поста. Они объявили подполковника Тигри Паскаля временным руководителем и заявили о захвате контроля над страной.
Однако события не развивались так, как ожидалось. По данным местных источников, подполковник Тигри Паскаль, возглавивший переворот, не смог удержать свою позицию и бежал.
Службы безопасности продолжают поиски оставшихся членов мятежной группы. По некоторым данным, часть повстанцев также пропала без вести.
В заявлении, опубликованном офисом президента Талона, ситуация была прояснена. Согласно ему, это была лишь небольшая группа, пытавшаяся захватить телевидение.
Армия в короткие сроки восстановила контроль над страной, столица и регионы возвращены в безопасное состояние. Президент Бенина Патрис Талон, которому 67 лет, планировал покинуть пост после двух сроков на следующий год.
Срок его полномочий продлится до весны 2026 года, а президентские выборы запланированы на апрель 2026 года. Эта попытка переворота в Бенине произошла вскоре после недавнего свержения президента в соседней Гвинее-Бисау.
В последние годы в Буркина-Фасо, Мали, Нигере и Гвинее также наблюдались военные перевороты, что усиливает опасения по поводу политической стабильности в регионе. Эти события в Западной Африке вновь демонстрируют серьёзность политических проблем региона.