Tailand va Kambodja chegarasida ziddiyat yana kuchaydi
Tailand va Kambodja o‘rtasidagi chegara hududida yana ziddiyat yuzaga kelgani haqida Reuters agentligi xabar bermoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tailand harbiy-dengiz kuchlari Kambodja armiyasini Trat provinsiyasidan chiqarish operatsiyasini boshlagan. Tailand mudofaa vazirligi vakili kontr-admiral Surasant Kongsiri bu borada shunday bayonot berdi: "Tailand o‘z suvereniteti va hududiy yaxlitligini himoya qilishga qat’iy qaror qilgan.
Zarurat tug‘ilganda harbiy choralar qo‘llaniladi." 8-dekabr kuni ikki davlat o‘rtasidagi mojaro yanada keskinlashdi. Bangkok va Pnompen bir-birini sulhni buzganlikda ayblab, chegaradosh hududlardagi tinch aholini evakuatsiya qilishni boshladi.
Ma’lum bo‘lishicha, Tailand va Kambodja 817 kilometr uzunlikdagi quruqlik chegarasining ba’zi joylari ustida yuz yildan ortiq vaqt davomida kelishmovchilik qilib kelmoqda. Ayniqsa, qadimiy ibodatxonalarga oid nizolar milliy his-tuyg‘ularni kuchaytirib, vaqti-vaqti bilan qurolli to‘qnashuvlarga sabab bo‘lmoqda.
Iyun oyida yuz bergan mojaro tufayli ikki tomon 40 dan ortiq qurbon bergan, 300 mingga yaqin aholi esa o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘lgan edi. Bu kabi voqealar mintaqadagi tinchlik va barqarorlikka jiddiy xavf solmoqda.

Конфликт на границе Таиланда и Камбоджи вновь обострился
Агентство Reuters сообщает о новом обострении конфликта на приграничной территории между Таиландом и Камбоджей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Военно-морские силы Таиланда начали операцию по выводу армии Камбоджи из провинции Трат. Представитель министерства обороны Таиланда контр-адмирал Сурасант Конгсири сделал следующее заявление: «Таиланд решительно настроен защищать свой суверенитет и территориальную целостность.
При необходимости будут применены военные меры.» 8 декабря конфликт между двумя странами обострился еще больше. Бангкок и Пномпень обвинили друг друга в нарушении мира и начали эвакуацию мирного населения из приграничных районов.
Известно, что Таиланд и Камбоджа уже более ста лет имеют разногласия по некоторым участкам сухопутной границы длиной 817 километров. Особенно споры, связанные с древними храмами, усиливают национальные чувства и время от времени приводят к вооружённым столкновениям.
В июне в результате конфликта обе стороны потеряли более 40 человек, около 300 тысяч жителей были вынуждены покинуть свои дома. Такие события представляют серьёзную угрозу миру и стабильности в регионе.