Eronda o‘tkazilgan yirik marafon musobaqasi kutilmaganda jamoatchilik orasida katta muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kish orolida tashkil etilgan ushbu yugurish marafonida ba’zi ayollar hijobsiz qatnashgani uchun musobaqa tashkilotchilari hibsga olindi. Bu haqda “Iran International” xabar berdi.
Marafonda 2 mingga yaqin ayol va 3 mingdan ortiq erkak ishtirok etgan. Ayrim ayollar qizil futbolkada yugurgan bo‘lsa-da, hijob taqmagani mamlakatda qizg‘in bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi.
Jamiyatning bir qismi bu holatni ayollarning erkinlikka intilishi sifatida qo‘llab-quvvatladi va buni hukumatning kiyinish qoidalariga qarshi norozilik harakati deb baholadi. Biroq rasmiylar bu holatni keskin qoraladi.
Ular nafaqat hijob qoidalarining buzilishini, balki musobaqaning o‘zi ham “jamoat axloqiga zid” ekanini ta’kidlashdi. Natijada, sud organlari marafon tashkilotchilariga nisbatan chora ko‘rib, ularni hibsga oldi.
Hijob masalasi Eronda so‘nggi yillarda jamiyatni ikki qarama-qarshi guruhga bo‘lib yuborgan dolzarb mavzulardan biri bo‘lib qolmoqda. Ayrim paytlarda qoidalar yumshatilsa, ba’zan yana qat’iylashadi.
Eslatib o‘tamiz, 2022 yilda butun mamlakat bo‘ylab bir necha oy davom etgan noroziliklar aynan hijob qoidalarini buzganlikda ayblanib hibsga olingan Mahsa Aminining vafotidan so‘ng boshlangan edi. Ushbu voqea jamiyat xotirasida hanuzgacha saqlanib kelmoqda.
Garchi noroziliklar kuch bilan bostirilgan bo‘lsa-da, bugungi kunda ham ko‘plab ayollar qoidalarga bo‘ysunmayotgani kuzatilmoqda. Bu esa hukumatning yangi keskin choralarga qo‘l urishiga sabab bo‘lmoqda.

В Иране арестованы организаторы марафона без хиджабов
Крупный марафон, проведённый в Иране, неожиданно вызвал широкие общественные обсуждения. Об этом сообщает Zamin.uz.
На острове Киш, где проходил этот беговой марафон, некоторые женщины участвовали без хиджабов, за что организаторы соревнования были задержаны. Об этом сообщает «Iran International».
В марафоне приняли участие около 2 тысяч женщин и более 3 тысяч мужчин. Хотя некоторые женщины бежали в красных футболках, отсутствие хиджаба вызвало оживлённые споры в стране.
Часть общества поддержала это как стремление женщин к свободе и расценила как протест против правил одежды, установленных правительством. Однако официальные лица резко осудили это.
Они подчеркнули, что нарушены не только правила ношения хиджаба, но и сам марафон является «противоречащим общественной морали». В результате судебные органы приняли меры в отношении организаторов марафона и задержали их.
Вопрос хиджаба в Иране в последние годы остаётся одной из острых тем, разделяющих общество на два противоположных лагеря. Иногда правила смягчаются, а иногда вновь ужесточаются.
Напомним, что в 2022 году по всей стране несколько месяцев проходили протесты, начавшиеся после смерти Махсы Амини, задержанной за нарушение правил ношения хиджаба. Это событие до сих пор сохраняется в памяти общества.
Хотя протесты были подавлены силой, сегодня многие женщины продолжают не соблюдать правила, что приводит к новым жёстким мерам со стороны правительства.