Qozog‘istonda haydovchisiz yuk mashinalari sinovi boshlanadi
Qozog‘istonda logistika sohasida yangi texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha muhim qadamlar tashlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2027 yildan boshlab mamlakatda haydovchisiz yuk mashinalari tajriba tariqasida yo‘llarda harakatlana boshlaydi. Bu haqda Qozog‘iston transport vaziri Nurlan Sauranbayev ma’lum qildi.
Loyiha doirasida mamlakatda maxsus infratuzilma yaratiladi. Avtomobil yo‘llariga avtonom transport uchun zarur bo‘lgan zamonaviy sensor tizimlari o‘rnatilishi rejalashtirilgan.
Ayni paytda tashabbus qo‘shni davlatlar va Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YEOII) hamkorlari bilan muhokama qilinmoqda. Vazirning ta’kidlashicha, haydovchisiz yuk mashinalari chegaradagi navbatlarni qisqartirishga yordam beradi.
Chunki bu turdagi transport vositalari pasport nazorati tizimi bilan integratsiya qilingan bo‘ladi va jarayon tezroq amalga oshadi. Shuningdek, ushbu innovatsiya Qozog‘istonning tranzit salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.
Oddiy yuk mashinalarida xarajatlarning katta qismi haydovchilarning maoshi va dam olish muddatlariga bog‘liq bo‘lsa, avtopilotli transport vositalari kunu-tun harakatlanish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, bu loyiha mintaqada transport oqimini sezilarli darajada optimallashtiradi.

В Казахстане начнется испытание беспилотных грузовиков
В Казахстане предпринимаются важные шаги по внедрению новых технологий в сфере логистики. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 2027 года в стране начнутся опытные поездки беспилотных грузовиков по дорогам. Об этом сообщил министр транспорта Казахстана Нурлан Сауранбаев.
В рамках проекта в стране будет создана специальная инфраструктура. Планируется установка современных сенсорных систем, необходимых для автономного транспорта, на автомобильных дорогах.
В настоящее время инициатива обсуждается с соседними государствами и партнёрами Евразийского экономического союза (ЕАЭС). По словам министра, беспилотные грузовики помогут сократить очереди на границе.
Потому что такие транспортные средства будут интегрированы с системой паспортного контроля, и процесс будет проходить быстрее. Кроме того, эта инновация будет способствовать увеличению транзитного потенциала Казахстана.
В обычных грузовиках большая часть расходов связана с зарплатой водителей и периодами отдыха, тогда как автопилотные транспортные средства смогут работать круглосуточно. По мнению специалистов, этот проект значительно оптимизирует транспортные потоки в регионе.