Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, u 2014–2018-yillar davomida o‘z lavozimidan foydalanib, 156 million dollar miqdorida noqonuniy mablag‘ va aktivlarni qabul qilgan. Bay Tyanxuy 2024-yil may oyida o‘lim jazosiga hukm qilingan edi.
U hukm ustidan apellyatsiya kiritgan bo‘lsa-da, 2024-yil fevral oyida Oliy sud uning murojaatini rad etdi va hukm kuchda qoldirildi. Shundan so‘ng hukm ijro etilib, sobiq amaldor osib o‘ldirildi.
Mahkumning oilasi ushbu voqea yuzasidan izoh berishdan bosh tortdi. Xitoy hukumati korrupsiyaga qarshi kurashni qat’iy olib boradi.
2021-yilda ham "Huarong" kompaniyasining sobiq raisi Lay Syomin 1,79 milliard yuan miqdorida pora olganlikda ayblanib, o‘lim jazosiga hukm qilingan edi. Bu kabi keskin chora-tadbirlar korrupsiyaga qarshi kurashda Xitoy hukumatining murosasiz siyosatini ko‘rsatadi.

В Китае казнили чиновника, взявшего взятку
В Китае бывший руководитель компании "China Huarong International Holdings" Бай Тяньхуэй был казнён по обвинению во взяточничестве. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным, в период с 2014 по 2018 год он, используя своё служебное положение, получил незаконные средства и активы на сумму 156 миллионов долларов. Бай Тяньхуэй был приговорён к смертной казни в мае 2024 года.
Хотя он подал апелляцию на приговор, в феврале 2024 года Верховный суд отклонил его жалобу, и приговор остался в силе. После этого приговор был приведён в исполнение, и бывший чиновник был повешен.
Семья осуждённого отказалась комментировать данное событие. Правительство Китая строго борется с коррупцией.
В 2021 году также бывший председатель компании "Huarong" Лай Сёмин был приговорён к смертной казни за получение взятки в размере 1,79 миллиарда юаней. Такие жёсткие меры демонстрируют бескомпромиссную политику китайского правительства в борьбе с коррупцией.