2025 yil 9 dekabr kuni Berlinda o‘tgan uchrashuvda Germaniya kansleri Fridrix Mers Ukrainaga oid masalalarni Kiyev ishtirokisiz hal qilish imkoniyati borasida jiddiy xavotir bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu kabi yondashuv Yevropa xavfsizligiga tahdid solishi va "diktatorlik ruhidagi tinchlik"ka olib kelishi mumkinligini ta’kidladi. Mers, Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan bilan o‘tkazilgan muzokaralar yakunida, Ukraina taqdiriga doir qarorlarni Ukraina ishtirokisiz qabul qilish qanchalik noto‘g‘ri bo‘lsa, Yevropa bo‘yicha muhim masalalarni yevropaliklarsiz hal qilish ham shunchalik nomaqbul ekanini qayd etdi.
U barqaror tinchlikka faqat ochiq muloqot va tomonlarning to‘laqonli ishtiroki orqali erishish mumkinligini urg‘uladi. Shuningdek, Germaniya kansleri Londonda Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmer, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron va Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan o‘tkazilgan uchrashuv haqida ma’lumot berdi.
Muloqot davomida Ukrainada tinchlikka erishish bo‘yicha aniq va amaliy yo‘llar muhokama qilingan, har bir tomon o‘z takliflarini bayon etgan. Mersning so‘zlariga ko‘ra, ushbu muloqotlar asosida yagona qo‘shma takliflar paketi tayyorlanmoqda.
Bu takliflar yaqin kunlarda AQSH rahbariyati bilan muvofiqlashtirilib, keyinchalik Moskva bilan navbatdagi muzokaralar o‘tkazilishi rejalashtirilgan. U, shuningdek, Rossiyaning urushdagi rolini ham alohida tilga oldi.
Uning fikricha, bu mojaroni aynan Rossiya boshlangan va xohlagan taqdirda, urushni qisqa vaqt ichida to‘xtatish imkoniyatiga ega. Germaniya bu jarayonning adolatli va tezkor yechim topilishi tarafdori ekanini ma’lum qildi.
Yakunda Mers sharoitlar yaqin kunlar yoki haftalarda oydinlashishini qayd etib, Yevropa rahbarlari xavfsizlik va tinchlik masalasida hushyor bo‘lish zarurligini eslatdi.

Mers: Решения без Украины угрожают безопасности Европы
9 декабря 2025 года на встрече в Берлине канцлер Германии Фридрих Мерс выразил серьёзную обеспокоенность возможностью решения вопросов, касающихся Украины, без участия Киева. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что такой подход может угрожать безопасности Европы и привести к «миру в духе диктатуры». По итогам переговоров с премьер-министром Армении Николом Пашиняном Мерс отметил, что так же неправильно принимать решения о судьбе Украины без участия самой Украины, как и решать важные европейские вопросы без участия европейцев.
Он подчеркнул, что устойчивый мир можно достичь только через открытый диалог и полное участие всех сторон. Также канцлер Германии рассказал о встрече в Лондоне с премьер-министром Великобритании Киром Стармером, президентом Франции Эммануэлем Макроном и президентом Украины Владимиром Зеленским.
В ходе диалога обсуждались конкретные и практические пути достижения мира в Украине, каждая сторона изложила свои предложения. По словам Мерса, на основе этих обсуждений готовится единый пакет совместных предложений.
Эти предложения в ближайшие дни будут согласованы с руководством США, после чего планируется проведение очередных переговоров с Москвой. Он также отдельно отметил роль России в войне.
По его мнению, именно Россия начала этот конфликт и при желании может прекратить войну в короткие сроки. Германия выступает за справедливое и оперативное решение этого процесса.
В заключение Мерс отметил, что ситуация прояснится в ближайшие дни или недели, и напомнил, что европейские лидеры должны быть бдительны в вопросах безопасности и мира.