Avstriyada maktablarda hijob taqiqi bo‘yicha yangi loyiha
Mamlakatda 14 yoshgacha bo‘lgan qizlarning maktabda hijob kiyishini taqiqlash bo‘yicha yangi qonun loyihasi ishlab chiqilmoqda. Reuters va European Pravda axborot agentliklariga ko‘ra, hukmron koalitsiya ushbu hujjatni yaqin kunlarda parlament muhokamasiga kiritishni rejalashtirgan.
Agar qonun qabul qilinsa, taxminan 12 ming nafar o‘quvchiga ta’sir qilishi kutilmoqda. Mazkur tashabbus tarafdorlari bu chora qizlarning erkinligini himoya qilishga qaratilganini ta’kidlamoqda.
Liberal Neos partiyasi rahbari Yannik Shetti maktablarda diniy majburiyatlardan holi muhit yaratilishi kerakligini aytmoqda. Shu bilan birga, o‘ta o‘ngchi Ozodlik partiyasi (FPÖ) bu taqiqni faqat birinchi qadam deb hisoblab, kelgusida uni yanada kengaytirishni taklif qilmoqda.
Biroq bu qaror jiddiy e’tirozlarga sabab bo‘ldi. Avstriya Islom diniy jamiyati taqiqni konstitutsion huquqlar va diniy erkinlikka zid deb baholadi.
Ularning eslatishicha, 2020 yilda 10 yoshgacha bo‘lgan qizlar uchun kiritilgan shunga o‘xshash taqiq Konstitutsiyaviy sud tomonidan bekor qilingan va musulmonlarga nisbatan diskriminatsiya sifatida baholangan edi.

В Австрии новый проект о запрете хиджаба в школах
В стране разрабатывается новый законопроект, запрещающий ношение хиджаба девочками до 14 лет в школе. По данным информационных агентств Reuters и European Pravda, правящая коалиция планирует в ближайшие дни внести этот документ на рассмотрение парламента.
Если закон будет принят, ожидается, что он затронет около 12 тысяч учащихся. Сторонники этой инициативы подчеркивают, что мера направлена на защиту свободы девочек.
Лидер либеральной партии Neos Янник Шетти заявляет, что в школах должна быть создана среда, свободная от религиозных обязательств. В то же время крайне правая Партия свободы (FPÖ) считает этот запрет лишь первым шагом и предлагает в будущем расширить его.
Однако это решение вызвало серьезные возражения. Австрийское исламское религиозное сообщество оценило запрет как противоречащий конституционным правам и религиозной свободе.
Они напоминают, что в 2020 году аналогичный запрет для девочек до 10 лет был отменен Конституционным судом и признан дискриминацией по отношению к мусульманам.