Qozog‘istonda KazTag agentligiga qarshi jinoyat ishi ochildi
Qozog‘iston Madaniyat va axborot vaziri Aida Balayeva mamlakatda ommaviy axborot vositalarini faqat qonun doirasida himoya qilishlarini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu fikrni KazTag agentligiga nisbatan ochilgan jinoyat ishi yuzasidan izoh berar ekan, aytib o‘tdi. Ma’lum bo‘lishicha, KazTag agentligi avval Freedom Finance kompaniyasining aldangan investorlariga doir materiallarni chop etgan.
Shu sababli Freedom Finance kompaniyasi arizasiga ko‘ra mazkur jinoyat ishi ochilgan. Kompaniya KazTag tomonidan chop etilgan ma’lumotlar haqiqatga mos kelmasligini bildirgan.
Freedom Holding Corp kompaniyasining bosh direktori Timur Turlov esa jurnalistlar bilan uchrashuvda KazTag agentligi bir necha o‘nlab maqolalarni neytral yondashuvdan yiroq holda e’lon qilganini ta’kidladi. Turlovning fikriga ko‘ra, agentlik tomonidan manipulyatsiya qilishga urinishlar kuzatilgan.
U barcha dalillarni yig‘ishga harakat qilayotganini va kompaniyaning qonun doirasida harakat qilishini qayd etdi. Shuningdek, Freedom Finance kompaniyasining advokati Aleksandr Kamendrovskiy tergov organlarining passivligi qonun oldida tenglik prinsipiga zid kelishi va jamiyatning adliya tizimiga bo‘lgan ishonchini zaiflashtirishi mumkinligini ta’kidladi.
U moliyaviy bozorning qonuniy ishtirokchisi tuhmatga asoslangan maqolalarga qarshi kurashda qiyinchiliklarga duch kelayotganini qayd etdi. Shu bilan birga, qonuniylik va huquq tartibini ta’minlash o‘rniga sun’iy to‘siqlar yaratilayotganini tanqid qildi.

В Казахстане возбуждено уголовное дело против агентства KazTag
Министр культуры и информации Казахстана Аида Балаева заявила, что средства массовой информации в стране защищаются только в рамках закона. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она высказалась по поводу возбужденного уголовного дела против агентства KazTag. Как стало известно, агентство KazTag ранее публиковало материалы, касающиеся обманутых инвесторов компании Freedom Finance.
По заявлению компании Freedom Finance было возбуждено данное уголовное дело. Компания заявила, что опубликованная KazTag информация не соответствует действительности.
Генеральный директор компании Freedom Holding Corp Тимур Турлов на встрече с журналистами подчеркнул, что агентство KazTag опубликовало несколько десятков статей, далеких от нейтрального подхода. По мнению Турлова, имели место попытки манипуляции со стороны агентства.
Он отметил, что старается собрать все доказательства и действует в рамках закона. Также адвокат компании Freedom Finance Александр Камендровский подчеркнул, что пассивность следственных органов противоречит принципу равенства перед законом и может ослабить доверие общества к системе правосудия.
Он отметил, что законный участник финансового рынка сталкивается с трудностями в борьбе с клеветническими статьями. При этом он критиковал создание искусственных препятствий вместо обеспечения законности и правопорядка.