Haj mavsumida Ka’ba va Masjidun Nabaviyda surat va video olish to‘liq taqiqlangani haqida ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlar asossiz ekani ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu iddaolar faqat tasdiqlanmagan manbalar va tekshirilmagan akkauntlar tomonidan tarqatilgan bo‘lib, rasmiy manbalar tomonidan tasdiqlanmagan. Rasmiy idoralar, jumladan Haj va Umra bilan bog‘liq tashkilotlar tomonidan bunday taqiq haqida hech qanday bayonot berilmagan.
Ma’lum qilinishicha, muqaddas joylarda suratga olish bo‘yicha yangi cheklovlar joriy etilmagan. Amaldagi qoidalar esa avvalgidek saqlanib qolgan: ibodat qilayotganlarga hurmat ko‘rsatish, boshqa ziyoratchilarga xalal bermaslik va umumiy tartibni buzmaslik talab etiladi.
Ushbu tartib Haj, Umra va Ramazon mavsumlarida ham amal qiladi. Internetda tarqalgan asossiz xabarlar yana bir bor tekshirilmagan manbalarga ishonishning xavfli ekanini ko‘rsatdi.

Сообщения о запрете съемки в Каабе необоснованны
Сообщается, что распространённые в социальных сетях сообщения о полном запрете фотосъемки и видеосъемки в Каабе и Масджид ан-Набави во время сезона хаджа являются необоснованными. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти утверждения распространяются только неподтвержденными источниками и непроверенными аккаунтами и не подтверждены официальными источниками. Официальные учреждения, включая организации, связанные с хаджем и умрой, не делали никаких заявлений о таком запрете.
Сообщается, что в священных местах не введены новые ограничения на съемку. Действующие правила остались прежними: требуется уважать молящихся, не мешать другим паломникам и не нарушать общий порядок.
Этот порядок действует также в сезоны хаджа, умры и Рамадана. Распространённые в интернете необоснованные сообщения ещё раз показали, что доверять непроверенным источникам опасно.