2026 yilgi Haj mavsumi oldidan Makka va Madinadagi Masjidul Haram hamda Masjidun Nabaviyda suratga olish va video yozishga taqiq qo‘yilgani haqidagi xabarlar asossiz ekani ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 8 dekabr kuni The Islamic Information nashri xabar berdi. Mazkur nashrga ko‘ra, Saudiya Arabistoni Haj va Umra vazirligi yoki boshqa rasmiy idoralar tomonidan muqaddas joylarda suratga olishga yangi cheklovlar joriy etilgani haqida hech qanday bayonot berilmagan.
Amaldagi qoidalar o‘zgarishsiz qolmoqda. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan "to‘liq taqiq" haqidagi mish-mishlar tasdiqlanmagan manbalarga asoslangan bo‘lib, ayrim ommaviy axborot vositalari tomonidan noto‘g‘ri ma’lumotlar tarqatilgan.
Ushbu xabarlarda guyo haj davrida hatto mobil telefon orqali suratga olish ham taqiqlanishi aytilgan edi. Biroq bu xabarlar rasmiy tasdiqni topmadi.
Saudiya Arabistoni hukumatining ta’kidlashicha, ziyoratlar oldidan bunday yolg‘on xabarlar internetda tez-tez tarqaladi. Rasmiylar ziyoratchilarni ehtiyotkor bo‘lishga chaqirib, masjidlarda hurmat qoidalariga rioya qilishni eslatib o‘tmoqda.
Bular jumlasiga namozga xalal bermaslik, boshqa ziyoratchilarning shaxsiy makonini hurmat qilish va tartib-qoidalarga rioya qilish kiradi. 2026 yilgi Haj ziyorati 27 maydan 4-5 iyungacha davom etishi kutilmoqda.
O‘zbekistonlik ziyoratchilar uchun Nusuk raqamli platformasi orqali tibbiy guvohnoma olish talab etiladi. Ziyorat qoidalariga amal qilish barchaga tavsiya etiladi.

Запрет на съемку во время хаджа опровергнут
Перед сезоном хаджа 2026 года было заявлено, что запреты на съемку и видеозапись в мечетях Масджид аль-Харам в Мекке и Масджид ан-Набави в Медине не имеют оснований. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом 8 декабря сообщил журнал The Islamic Information. Согласно этому изданию, Министерство хаджа и умры Саудовской Аравии или другие официальные органы не делали заявлений о введении новых ограничений на съемку в святых местах.
Действующие правила остаются без изменений. Распространенные в социальных сетях слухи о «полном запрете» основаны на неподтвержденных источниках и были неверно интерпретированы некоторыми СМИ.
В этих сообщениях утверждалось, что во время хаджа даже съемка на мобильный телефон будет запрещена. Однако эти сведения не получили официального подтверждения.
Правительство Саудовской Аравии подчеркивает, что перед паломничеством в интернете часто распространяются подобные ложные новости. Официальные лица призывают паломников быть осторожными и напоминают о соблюдении правил уважения в мечетях.
К ним относятся недопущение помех во время молитвы, уважение личного пространства других паломников и соблюдение порядка. Ожидается, что хадж 2026 года продлится с 27 мая по 4-5 июня.
Для паломников из Узбекистана требуется получение медицинской справки через цифровую платформу Nusuk. Всем рекомендуется соблюдать правила паломничества.