Tramp: G‘azo Tinchlik kengashi davlatlari aniqlanadi
AQSh prezidenti Donald Tramp 2026 yilning yanvar oyida G‘azo Tinchlik kengashiga a’zo bo‘ladigan davlatlar ro‘yxati aniqlanib, e’lon qilinishi rejalashtirilayotgani haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bayonot 2025 yil 9 dekabr kuni Oq uyda o‘tkazilgan tadbirda berilgan. Trampning so‘zlariga ko‘ra, G‘azo sulhi doirasida tashkil etilgan bu kengashga dunyoning ko‘plab yetakchi davlatlari qiziqish bildirmoqda.
“Bu tarixdagi eng muhim kengashlardan biri bo‘ladi, barchaning unda ishtirok etishni istayotganini ko‘rmoqdamiz”, dedi Tramp. BMT Xavfsizlik kengashi tomonidan 2025 yil 17 noyabrda qabul qilingan rezolyutsiyaga ko‘ra, Tinchlik kengashiga a’zo davlatlarga Xalqaro Barqarorlashtirish kuchlarini shakllantirish va ularni G‘azoga joylashtirishga ruxsat berilgan.
Ushbu kengashning asosiy vazifasi G‘azoni qayta tiklash va uning rivojlanish yo‘nalishini belgilashdan iborat bo‘ladi. Rezolyutsiyada kengash faoliyati Falastin ma’muriyati o‘z islohot dasturini muvaffaqiyatli yakunlab, G‘azoni xavfsiz va samarali boshqarish imkoniyatiga ega bo‘lguniga qadar davom etishi ko‘rsatilgan.
Hozirda xalqaro vositachilar yordamida Isroil va Hamas o‘rtasidagi tinchlik jarayoni amalga oshirilmoqda. Sulhning ikkinchi bosqichi, ya’ni Hamas tomonidan G‘azoda qolgan jasadlar topilib, qaytarilgandan so‘ng boshlanishi rejalashtirilgan.

Трамп: Страны Совета по миру в Газе будут определены
Президент США Дональд Трамп сообщил, что в январе 2026 года будет определён и объявлен список стран, входящих в Совет мира Газы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление было сделано 9 декабря 2025 года на мероприятии в Белом доме. По словам Трампа, многие ведущие страны мира проявляют интерес к этому совету, созданному в рамках мирного процесса в Газе.
«Это будет один из самых важных советов в истории, мы видим, что все хотят в нём участвовать», — сказал Трамп. Согласно резолюции Совета Безопасности ООН от 17 ноября 2025 года, странам-членам Совета мира разрешено формировать Международные силы стабилизации и размещать их в Газе.
Основная задача этого совета — восстановление Газы и определение направления её развития. В резолюции указано, что деятельность совета будет продолжаться до тех пор, пока Палестинская администрация успешно не завершит свою программу реформ и не получит возможность безопасно и эффективно управлять Газой.
В настоящее время при содействии международных посредников осуществляется мирный процесс между Израилем и Хамасом. Планируется, что второй этап мира начнётся после того, как Хамас найдёт и вернёт тела погибших, оставшихся в Газе.