Yovvoyi maymun Tailandda inson hayotiga zomin bo‘ldi
Tailandning Yala provinsiyasidagi bir qishloqda yovvoyi makaka maymuni 63 yoshli fuqaroning hayotiga zomin bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea haqida The Independent xabar berdi. Mahalliy manbalarning ma’lum qilishicha, marhum Chaipxum Sae-eungning jasadi o‘z uyida devorga suyanib qolgan holda topilgan.
Uning tanasida maymunning tishlash va tirnash izlari aniqlangan. Hodisa tafsilotlariga ko‘ra, maymun bir necha hafta davomida qishloq aholisi va ayniqsa, marhumga nisbatan tajovuzkor harakatlar qilgan.
Voqeadan avvalroq, maymun Sae-eungning yelkasidan tishlab, og‘ir jarohatlar yetkazgan. Qishloq aholisi hayvonning urushqoq xatti-harakatlari tufayli hatto bir oilaning o‘z uyini tark etishga majbur bo‘lganini aytishgan.
Marhumning jasadini uning jiyani Pipat Sae-eung topgan. U amakisining jasadi yonida qon izlari va himoya qilish uchun ishlatilgan metal tayoq bo‘lganini ko‘rgan.
Pipatning so‘zlariga ko‘ra, maymun erkakning turli joylarini tishlab, tirnagan, hatto oyog‘ining bir qismini uzib olgan. Hodisa joyiga kelgan politsiya vaziyatni o‘rgangan.
Maymun hodisa vaqtida uy tomiga chiqib olgani aniqlangan. Mayor Jakkarin Laksananing ma’lum qilishicha, xavfni bartaraf etish maqsadida maymunni otib o‘ldirishga qaror qilingan.
Dastlabki tergov natijalariga ko‘ra, marhumning jasadi 2-3 kun avval vafot etgan bo‘lishi mumkinligi taxmin qilinmoqda. Uning jasadi o‘lim sababini aniqlash uchun Betong kasalxonasiga yuborilgan.

Дикий обезьяна стала причиной смерти человека в Таиланде
В деревне провинции Яла в Таиланде дикий макак стал причиной смерти 63-летнего жителя. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом происшествии сообщил The Independent. По информации местных источников, тело покойного Чайпхума Сае-энга было найдено в его доме, прислонившимся к стене.
На теле обнаружены следы укусов и царапин от обезьяны. Согласно деталям инцидента, обезьяна в течение нескольких недель проявляла агрессивное поведение по отношению к жителям деревни, особенно к покойному.
Ранее обезьяна укусила Сае-энга за плечо, причинив серьёзные раны. Жители деревни сообщили, что из-за агрессивного поведения животного одна семья была вынуждена покинуть свой дом.
Тело покойного обнаружил его племянник Пипат Сае-энг. Он увидел рядом с телом следы крови и металлическую палку, использованную для защиты.
По словам Пипата, обезьяна кусала и царапала мужчину в разных местах, даже откусила часть его ноги. Полиция, прибывшая на место происшествия, изучила ситуацию.
Выяснилось, что во время инцидента обезьяна забралась на крышу дома. По словам майора Джаккарина Лаксанана, было принято решение застрелить обезьяну для устранения угрозы.
По предварительным результатам расследования, предполагается, что покойный мог умереть 2-3 дня назад. Его тело отправлено в больницу Бетонг для установления причины смерти.