Rossiya Federatsiyasi Davlat Dumasining chet davlatlar aralashuvini tergov qilish bo‘yicha komissiyasi mamlakat tashqarisida bo‘lib, Rossiyada jinoiy yoki ma’muriy javobgarlikka tortilgan fuqarolarga nisbatan yangi cheklovlarni joriy etuvchi qonun loyihalarini tayyorlamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda komissiya 11-dekabr kuni o‘zining rasmiy kanali orqali ma’lum qildi. Tayyorlanayotgan bu choralar, asosan, siyosiy motivlarga asoslangan huquqbuzarliklar uchun javobgarlikka tortilgan fuqarolarga nisbatan qo‘llanilishi rejalashtirilmoqda.
Bunga quyidagilar kiradi: “chet el agenti” maqomidagi faoliyatni tartibga soluvchi qonun talablarini buzish, Rossiya hududiy yaxlitligiga da’vat qilish, Rossiyaga qarshi sanksiyalarni qo‘llashga chaqiriqlar, Rossiya Qurolli kuchlarini obro‘sizlantirish, shuningdek, “nomaqbul” tashkilotlar faoliyatida ishtirok etish. Loyiha doirasida taklif etilgan cheklovlar ro‘yxati keng qamrovli.
Jumladan, chet elda yashayotgan rossiyaliklar uchun tadbirkorlik faoliyatini yuritish, ko‘chmas mulk va transport vositalarini ro‘yxatdan o‘tkazish, haydovchilik guvohnomasidan foydalanish cheklanadi. Shuningdek, davlat xizmatlari va bank amaliyotlaridan foydalanish imkoniyati ham to‘xtatiladi.
Pul mablag‘lari muzlatib qo‘yilishi va ishonchnoma orqali bitimlar amalga oshirish taqiqlanishi ko‘zda tutilgan. Cheklovlar Rossiya Federatsiyasi Bosh prokurori yoki uning o‘rinbosari qarori asosida joriy etiladi.
Mazkur shaxslarning ismlari maxsus ommaviy reestrga kiritilib, internetda e’lon qilinadi. Bundan tashqari, ayrim konsullik xizmatlari ko‘rsatilmasligi ham nazarda tutilgan.
Yurist Anastasiya Burakovaning fikricha, bu qonun ma’muriy javobgarlikka tortilgan fuqarolarni deyarli jinoiy javobgarlikdagi shaxslar bilan tenglashtiradi. U ushbu qonun qabul qilinsa, ayrim rossiyalik muhojirlarning amalda fuqarolikdan mahrum bo‘lish holatlari kuchayishini ta’kidlab o‘tgan.

Россия вводит новые ограничения для своих граждан за рубежом
Комиссия Государственной Думы Российской Федерации по расследованию вмешательства иностранных государств готовит законопроекты, вводящие новые ограничения для граждан, находящихся за пределами страны и привлечённых к уголовной или административной ответственности в России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом комиссия сообщила 11 декабря через свой официальный канал. Готовящиеся меры планируется применять в основном к гражданам, привлечённым к ответственности за правонарушения с политической мотивацией.
К ним относятся: нарушение требований закона, регулирующего деятельность в статусе «иностранного агента», призывы к нарушению территориальной целостности России, призывы к применению санкций против России, дискредитация Вооружённых сил России, а также участие в деятельности «нежелательных» организаций. Перечень предлагаемых ограничений в рамках законопроекта обширен.
В частности, для проживающих за рубежом россиян будут ограничены предпринимательская деятельность, регистрация недвижимости и транспортных средств, использование водительских удостоверений. Также будет прекращён доступ к государственным услугам и банковским операциям.
Предусматривается заморозка денежных средств и запрет на совершение сделок по доверенности. Ограничения будут вводиться на основании решения Генерального прокурора Российской Федерации или его заместителя.
Имена таких лиц будут внесены в специальный публичный реестр и опубликованы в интернете. Кроме того, предполагается отказ в предоставлении некоторых консульских услуг.
По мнению юриста Анастасии Бураковой, этот закон приравнивает граждан, привлечённых к административной ответственности, практически к лицам, находящимся под уголовной ответственностью. Она отметила, что в случае принятия закона случаи фактического лишения гражданства некоторых российских эмигрантов могут усилиться.