Bristol muzeyidan 600 dan ortiq eksponat o‘g‘irlandi
Buyuk Britaniyaning Bristol shahridagi muzeydan 600 dan ortiq eksponat o‘g‘irlangani haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hodisa 25-sentabr kuni sodir bo‘lgan. Yo‘qolgan eksponatlar Britaniya imperiyasi va Hamdo‘stlik tarixi bilan bog‘liq bo‘lib, ularning madaniy ahamiyati juda katta.
O‘g‘irlangan buyumlar orasida zargarlik buyumlari, harbiy yodgorliklar, shuningdek, fil suyagi, bronza va kumushdan yasalgan o‘yma figurkalar mavjud. Muzey xodimlari eksponatlarning yo‘qolganini hodisadan keyingi kuni aniqlashgan.
Politsiya voqea yuzasidan 11-dekabr kuni to‘rtta gumondorning suratlarini e’lon qilib, jamoatchilikdan yordam so‘radi. Ushbu jinoyat muzey xavfsizlik choralari bo‘yicha muhim savollarni keltirib chiqardi.

Из музея Бристоля украли более 600 экспонатов
Сообщается, что из музея в городе Бристоль, Великобритания, было украдено более 600 экспонатов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это происшествие произошло 25 сентября. Пропавшие экспонаты связаны с историей Британской империи и Содружества, их культурное значение очень велико.
Среди украденных предметов есть ювелирные изделия, военные реликвии, а также резные фигурки из слоновой кости, бронзы и серебра. Сотрудники музея обнаружили пропажу на следующий день после инцидента.
Полиция 11 декабря опубликовала фотографии четырех подозреваемых и обратилась за помощью к общественности. Это преступление вызвало важные вопросы по поводу мер безопасности музея.