Qirg‘iziston sudlari o‘lim jazosini tiklashni rad etdi
Qirg‘iziston Konstitutsiyaviy sudi mamlakat prezidenti Sadir Japarovning o‘lim jazosini qayta tiklash bo‘yicha tashabbusini rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident ma’muriyati og‘ir jinoyatlar, jumladan, bolalarni zo‘rlash va qotillik holatlari uchun oliy jazo chorasini qaytarish maqsadida qonun loyihasini Konstitutsiyaviy sudga taqdim etgan edi. Sudning rasmiy bayonotida qayd etilishicha, taklif etilgan o‘zgartirish mamlakat Konstitutsiyasiga zid hisoblanadi.
Qirg‘iziston Konstitutsiyasida inson huquqlari oliy qadriyat sifatida mustahkamlangan va yashash huquqi ustuvor ahamiyatga ega. O‘lim jazosini bekor qilish inson huquqlarini himoya qilishning muhim qismi hisoblanadi.
Shuningdek, sud xalqaro huquqiy me’yorlarga e’tibor qaratib, Qirg‘iziston xalqaro majburiyatlarga rioya etishini eslatdi. Xalqaro huquqning umume’tirof etilgan qoidalari mamlakat huquqiy tizimining ajralmas qismi bo‘lib, davlat ularga amal qilish majburiyatini olgan.
Shu sababli, o‘lim jazosini tiklash Asosiy qonunga zid va yuridik jihatdan imkonsizdir. Shuningdek, qonun loyihasini referendumga qo‘yish ham mumkin emasligi ta’kidlandi.
Sud qaroriga ko‘ra, ushbu tashabbusni targ‘ib qilish bilan bog‘liq barcha harakatlar to‘xtatiladi. Ushbu tashabbus prezident Japarov tomonidan joriy yilning oktyabr oyida sodir bo‘lgan jiddiy jinoyat — 17 yoshli Oysuluv ismli qizning o‘ldirilishi sababli ilgari surilgan edi.
Ma’lum qilinishicha, qiz o‘g‘irlab ketilib, zo‘rlangan va keyinchalik shafqatsizlarcha o‘ldirilgan. Ushbu dahshatli hodisa jamiyatda katta rezonans uyg‘otdi.
Qirg‘izistonda o‘lim jazosi 2007 yilda bekor qilingan edi. So‘nggi yillarda voyaga yetmaganlarga nisbatan jinoyatlar, jumladan, zo‘rlash va qotillik holatlarining ko‘payishi natijasida oliy jazoni qaytarish masalasi keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

Суды Кыргызстана отказались восстановить смертную казнь
Конституционный суд Кыргызстана отклонил инициативу президента страны Садыра Жапарова о восстановлении смертной казни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Администрация президента представила в Конституционный суд законопроект с целью вернуть высшую меру наказания за тяжкие преступления, включая изнасилование детей и убийства. В официальном заявлении суда отмечается, что предложенные изменения противоречат Конституции страны.
В Конституции Кыргызстана права человека закреплены как высшая ценность, а право на жизнь имеет первостепенное значение. Отмена смертной казни является важной частью защиты прав человека.
Кроме того, суд обратил внимание на международно-правовые нормы и напомнил, что Кыргызстан соблюдает международные обязательства. Общепризнанные нормы международного права являются неотъемлемой частью правовой системы страны, и государство обязано их соблюдать.
Поэтому восстановление смертной казни противоречит Основному закону и юридически невозможно. Также было подчеркнуто, что законопроект нельзя выносить на референдум.
Согласно решению суда, все действия, связанные с продвижением этой инициативы, будут прекращены. Эта инициатива была выдвинута президентом Жапаровым в октябре текущего года после серьезного преступления — убийства 17-летней девушки по имени Ойсулуу.
Сообщается, что девушка была похищена, изнасилована и затем жестоко убита. Этот ужасный случай вызвал большой резонанс в обществе.
В Кыргызстане смертная казнь была отменена в 2007 году. В последние годы из-за роста преступлений против несовершеннолетних, включая изнасилования и убийства, вопрос о возвращении высшей меры наказания активно обсуждается.