Qozog‘iston tuxum importini bir oyga taqiqladi
Qozog‘iston hukumati mamlakatga uchinchi davlatlar va Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YEOII) a’zo davlatlaridan tuxum olib kirishni vaqtincha taqiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Qozog‘iston Qishloq xo‘jaligi vazirligi ma’lum qildi. Vazirlik tomonidan e’lon qilingan qarorga ko‘ra, joriy yilning 12 dekabridan boshlab yangi tovuq tuxumlarini barcha transport vositalari orqali mamlakatga olib kirish taqiqlanadi.
Ushbu cheklov bir oy muddatga amal qiladi. Mazkur qaror Qozog‘istonda mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash va ichki bozorni himoya qilish maqsadida qabul qilingan.
Shu bilan birga, YEOII a’zo davlatlari orqali tuxumlarning tranzitiga hech qanday cheklov qo‘yilmagan. Bu esa ittifoq doirasidagi erkin savdoga ta’sir ko‘rsatmasligi uchun amalga oshirilgan.

Казахстан запретил импорт яиц на один месяц
Правительство Казахстана временно запретило ввоз яиц из третьих стран и государств-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило Министерство сельского хозяйства Казахстана. Согласно объявленному решению министерства, с 12 декабря текущего года ввоз свежих куриных яиц во все виды транспорта в страну будет запрещён.
Это ограничение действует в течение одного месяца. Данное решение принято с целью поддержки местных производителей и защиты внутреннего рынка Казахстана.
В то же время транзит яиц через государства-члены ЕАЭС не ограничивается. Это сделано для того, чтобы не повлиять на свободную торговлю в рамках союза.