AQSh G‘azoda xalqaro tinchlik kuchlarini joylashtirishni rejalashtirmoqda
AQShning yangi tinchlik rejasi doirasida xalqaro kuchlarning G‘azo Sektoriga joylashtirilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSh rasmiylarining ma’lumotiga ko‘ra, bu jarayon kelasi yil boshida amalga oshirilishi kutilmoqda. Xalqaro kuchlarning asosiy vazifasi mintaqada tinchlikni saqlash va barqarorlikni ta’minlashdan iborat bo‘ladi.
Shu bilan birga, Hamasni qurolsizlantirish masalasi hozircha aniq hal etilmagan. Mazkur kuchlar Hamas bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri jang qilmaydi.
Bir qator davlatlar ushbu missiyada ishtirok etishga tayyorligini bildirgan. Hozirda AQSh rasmiylari xalqaro kuchlarning tarkibi, soni, joylashuvi va tayyorgarligini muhokama qilmoqda.
Ularni boshqarish uchun amerikalik general nomzodi ko‘rib chiqilmoqda, ammo bu borada yakuniy qaror hali qabul qilinmagan. Birinchi bosqichda, 10-oktabr kuni, nozik tinchlik o‘rnatilgan edi.
Ushbu kelishuvga ko‘ra, Hamas garovdagilarni ozod qilgan, Isroil esa hibsdagi falastinliklarni qo‘yib yuborgan edi. Rejaga muvofiq, xalqaro kuchlar Isroil nazoratidagi hududlarda joylashadi va G‘azo hududi bosqichma-bosqich qurollardan tozalanadi.
Indoneziya o‘zining 20 000 nafar askarini G‘azo hududiga sog‘liqni saqlash va qurilish ishlari uchun yuborishga tayyor ekanini ma’lum qildi. BMT Xavfsizlik Kengashi xalqaro kuchlarni tashkil etish va G‘azoni qurolsizlantirish tashabbusini tasdiqladi.
Biroq Hamas qurollarni topshirish masalasini hozircha muhokama qilmagan va bu masalani faqat Falastin davlati tashkil etilgandan keyin ko‘rib chiqishini bildirgan.

США планируют разместить международные миротворческие силы в Газе
В рамках нового мирного плана США планируют размещение международных сил в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации официальных лиц США, этот процесс ожидается в начале следующего года. Основной задачей международных сил будет поддержание мира и обеспечение стабильности в регионе.
При этом вопрос разоружения Хамаса пока не решён окончательно. Эти силы не будут вести прямые боевые действия с Хамасом.
Ряд стран выразили готовность участвовать в этой миссии. В настоящее время официальные лица США обсуждают состав, численность, размещение и подготовку международных сил.
Для их командования рассматривается кандидатура американского генерала, однако окончательное решение по этому вопросу ещё не принято. На первом этапе, 10 октября, был установлен хрупкий мир.
В соответствии с этим соглашением, Хамас освободил заложников, а Израиль выпустил задержанных палестинцев. По плану международные силы разместятся на территориях под контролем Израиля, а территория Газы будет постепенно разоружаться.
Индонезия заявила о готовности направить своих 20 000 солдат в сектор Газа для медицинской помощи и строительных работ. Совет Безопасности ООН одобрил инициативу по созданию международных сил и разоружению Газы.
Однако Хамас пока не обсуждал вопрос сдачи оружия и заявил, что рассмотрит этот вопрос только после создания Палестинского государства.