Germaniya Rossiyani kiberhujum va saylovlarga aralashishda aybladi
Berlin bu masala bo‘yicha Rossiya elchisini chaqirib, rasmiy norozilik bildirdi. Germaniya rasmiylarining ma’lumotiga ko‘ra, hujum Rossiya razvedkasiga aloqador xakerlar tomonidan amalga oshirilgan.
Mazkur hujum 2024-yilning avgust oyida sodir bo‘lgan va havo harakati boshqaruvi tizimining barqaror ishlashiga xavf tug‘dirgan. Hukumat bu voqeani mamlakat xavfsizligiga qaratilgan jiddiy tahdid sifatida baholamoqda.
Shu bilan birga, Germaniya Rossiyani 2024-yil fevral oyidagi federal saylovlarga aralashishga urinishda ham aybladi. Rasmiylar soxta videolar va yolg‘on ma’lumotlar orqali saylov jarayoniga ta’sir ko‘rsatishga harakat qilinganini ta’kidlashmoqda.
Germaniya hukumati endi Yevropa Ittifoqi davlatlari bilan birgalikda Rossiyaning bu kabi xatti-harakatlariga qarshi tegishli choralar ko‘rishni rejalashtirmoqda. Hozircha Rossiya tomoni bu ayblovlarga rasmiy javob bermagan.

Германия обвинила Россию в кибератаках и вмешательстве в выборы
Правительство Германии обвинило Россию в кибератаке на систему управления воздушным движением страны в 2024 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Берлин вызвал посла России по этому вопросу и выразил официальный протест. По данным немецких официальных лиц, атака была осуществлена хакерами, связанными с российской разведкой.
Данная атака произошла в августе 2024 года и создала угрозу стабильной работе системы управления воздушным движением. Правительство рассматривает этот инцидент как серьезную угрозу национальной безопасности.
Кроме того, Германия обвинила Россию в попытке вмешательства в федеральные выборы в феврале 2024 года. Официальные лица подчеркивают, что через фальшивые видео и ложную информацию пытались повлиять на избирательный процесс.
Правительство Германии теперь планирует совместно с государствами Европейского Союза принять соответствующие меры против подобных действий России. Пока российская сторона не дала официального ответа на эти обвинения.