Pokistonda hibsga olingan o‘zbekistonlikka elchixona yordam bermoqda
O‘zbekistonning Pokistondagi elchixonasi xodimlari Karachi shahridagi Markaziy ayollar qamoqxonasiga tashrif buyurib, u yerda saqlanayotgan o‘zbekistonlik fuqaro bilan uchrashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashrif fuqaroning murojaati asosida amalga oshirilib, uning holati va sud jarayoni diqqat bilan o‘rganilmoqda. Ma’lum bo‘lishicha, fuqaro 2024 yil dekabr oyida Maldiv orollari fuqarosi bo‘lgan turmush o‘rtog‘i bilan Pokistonga kelib, tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yishni rejalashtirgan.
Biroq, 2025 yil yanvar oyida u turmush o‘rtog‘i bilan birga giyohvand moddalar savdosida gumonlanib hibsga olingan va qamoqxonaga joylashtirilgan. Hozirda ushbu ish bo‘yicha sud jarayoni davom etmoqda.
Fuqaro elchixonaga yo‘llagan murojaatida o‘zining aybsiz ekanini ta’kidlab, yordam so‘ragan. Uning so‘zlariga ko‘ra, turmush o‘rtog‘ining yolg‘on va’dalariga ishonib, bu mamlakatga kelgan va giyohvand moddalar savdosiga aloqador emas.
Shundan so‘ng elchixona xodimlari fuqaro bilan bir necha bor uchrashib, tergov tafsilotlarini o‘rgangan va sud jarayonini kuzatishni davom ettirmoqda. Diplomatlarning aralashuvi natijasida ishga xolis yondashuv ta’minlanayotgani qayd etilgan.
Fuqaroning himoyasini yaxshilash maqsadida konsullik maslahatlari berilgan va yangi advokat yollangan. Dastlabki advokatning sust ishlagani sababli yangi himoyachi jalb qilingan, u esa fuqaroning ozodlikka chiqish ehtimoli yuqori ekanini bildirgan.
Shuningdek, faol vatandoshlar ko‘magida fuqaro oziq-ovqat, kiyim-kechak va pul mablag‘i bilan ta’minlangan. Elchixona xodimlari qamoqxona rahbariyati bilan ham muzokaralar olib borib, fuqaroning huquqlarini kengaytirish, yaqinlari bilan muloqot qilish, advokat bilan uchrashish va tibbiy xizmatlardan foydalanish kabi masalalarni muhokama qilgan.

Посольство оказывает помощь задержанному в Пакистане узбеку
Сотрудники посольства Узбекистана в Пакистане посетили Центральную женскую тюрьму в Карачи и встретились с узбекским гражданином, содержащимся там. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот визит был осуществлен по обращению гражданина, его состояние и судебный процесс тщательно изучаются. Известно, что гражданин в декабре 2024 года прибыл в Пакистан вместе с супругом, гражданином Мальдивских островов, с целью организации предпринимательской деятельности.
Однако в январе 2025 года он вместе с супругом был задержан по подозрению в торговле наркотиками и помещён в тюрьму. В настоящее время по этому делу продолжается судебный процесс.
В своем обращении в посольство гражданин подчеркнул свою невиновность и попросил о помощи. По его словам, он приехал в эту страну, поверив ложным обещаниям супруга, и не имеет отношения к торговле наркотиками.
После этого сотрудники посольства несколько раз встречались с гражданином, изучали детали следствия и продолжают наблюдать за судебным процессом. Отмечается, что благодаря вмешательству дипломатов обеспечивается объективный подход к делу.
Для улучшения защиты гражданина были даны консульские консультации и нанят новый адвокат. Из-за неэффективной работы первоначального адвоката был привлечён новый защитник, который заявил о высокой вероятности освобождения гражданина.
Кроме того, при поддержке активных соотечественников гражданин был обеспечен продуктами питания, одеждой и денежными средствами. Сотрудники посольства также провели переговоры с руководством тюрьмы, обсудив вопросы расширения прав гражданина, общения с близкими, встреч с адвокатом и доступа к медицинским услугам.