Polsha chegarachilari 2025-yil 11-dekabr kuni Belarus—Polsha chegarasida noqonuniy o‘tish uchun qazilgan yerosti tunnelini aniqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tunnel Podlyaskoye voyevodligining Narevka qishlog‘i yaqinida joylashgan bo‘lib, u orqali 180 nafardan ortiq noqonuniy migrant Polsha hududiga kirgani ma’lum qilindi. Chegara xizmati, harbiylar va politsiya xodimlari birgalikda olib borgan tadbirlar natijasida, tunneldan foydalangan 130 nafardan ortiq shaxs qo‘lga olindi.
Qolgan migrantlarni qidirish ishlari davom etmoqda. Polsha chegara xizmati vakili Andjey Yuzvyakning ma’lumotiga ko‘ra, tunnel uzunligi bir necha o‘n metrni tashkil etib, balandligi taxminan 1,5 metr bo‘lgan.
Tunnelning kirish qismi Belarus hududida, chegaradan 50 metr uzoqlikda, chiqish qismi esa Polsha tomonidagi to‘siqdan 10 metr masofada joylashgan. Elektron nazorat tizimlari yordamida tunneldan 180 nafardan ortiq xorijiy fuqaro foydalangani aniqlandi.
Ushlangan shaxslarning aksariyati Afg‘oniston va Pokiston fuqarolari bo‘lib, ular orasida Hindiston, Nepal va Bangladeshdan kelganlar ham bor. Polsha chegara boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda Belarus bilan chegarada to‘rtta noqonuniy tunnel aniqlangan.
Migrantlarni Yevropaning g‘arbiy davlatlariga olib o‘tishni rejalashtirgan ikki haydovchi ham qo‘lga olingan. Ulardan biri 69 yoshli polyak, ikkinchisi esa 49 yoshli litvalik bo‘lib, ular noqonuniy faoliyatda gumon qilinmoqda.
Har yili Belarus—Polsha chegarasini noqonuniy kesib o‘tishga uringanlar soni 30 ming kishidan oshmoqda. Ushbu holatlar 2021-yildan beri o‘zgarmagan.
Polsha hukumati chegarani himoya qilish uchun po‘lat devorlar, dronlar va issiqlikni aniqlovchi kameralar o‘rnatgan. Polsha bosh vaziri Donald Tusk hukumati migratsiyaga qarshi qat’iy siyosatni davom ettirishini bildirgan.
Yevropa komissiyasi raisi Ursula fon der Lyayen esa Polshaga chegara xavfsizligini kuchaytirish uchun moliyaviy yordam ajratilishini ta’kidladi.

В Польше обнаружен незаконный туннель, прорытый из Беларуси
Польские пограничники 11 декабря 2025 года обнаружили подземный туннель, прорытый для незаконного перехода на границе Беларусь — Польша. Об этом сообщает Zamin.uz.
Туннель расположен недалеко от деревни Наревка в Подляском воеводстве, через него, как известно, более 180 нелегальных мигрантов проникли на территорию Польши. В результате совместных действий пограничной службы, военных и полиции было задержано более 130 человек, воспользовавшихся туннелем.
Поиск оставшихся мигрантов продолжается. По информации представителя польской пограничной службы Анджея Юзвяка, длина туннеля составляет несколько десятков метров, а высота примерно 1,5 метра.
Вход в туннель находится на территории Беларуси в 50 метрах от границы, а выход — в 10 метрах от заграждения на польской стороне. С помощью электронных систем контроля было установлено, что туннелем воспользовались более 180 иностранных граждан.
Большинство задержанных — граждане Афганистана и Пакистана, среди них также есть люди из Индии, Непала и Бангладеш. По данным польского пограничного управления, в 2025 году на границе с Беларусью было обнаружено четыре незаконных туннеля.
Также были задержаны два водителя, планировавшие перевозить мигрантов в западные страны Европы. Один из них — 69-летний поляк, другой — 49-летний литовец, подозреваемые в незаконной деятельности.
Ежегодно количество попыток незаконного пересечения границы Беларусь — Польша превышает 30 тысяч человек. Эти показатели не изменились с 2021 года.
Правительство Польши установило стальные стены, дроны и тепловизионные камеры для охраны границы. Премьер-министр Польши Дональд Туск заявил о продолжении жесткой политики в отношении миграции.
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен подчеркнула, что Польше будет выделена финансовая помощь для усиления безопасности границы.