Rossiya Zelenskiyning Donbass bo‘yicha taklifini rad etdi
Rossiya Federatsiyasi Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyning Donbass hududida referendum o‘tkazish taklifini rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putinning tashqi siyosat bo‘yicha maslahatchisi Yuriy Ushakov bu masalada qat’iy fikr bildirdi. Uning aytishicha, Donbass masalasi muhokama qilinmaydi, chunki bu hudud Rossiya Federatsiyasi tarkibiga kiritilgan va u ertami-kechmi to‘liq nazoratga olinadi.
Rossiya ilgari xalqaro huquq me’yorlarini buzgan holda Donetsk, Lugansk, Xerson va Zaporijjya viloyatlarini noqonuniy ravishda o‘z tarkibiga qo‘shib olgan edi. Ukraina prezidenti Zelenskiy esa bu kabi hududiy masalalarni faqat xalq referendum orqali hal qilishi mumkinligini ta’kidlagan.
Yuriy Ushakovning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina tomonining tinchlik rejasiga oid takliflari Rossiya uchun qabul qilib bo‘lmaydigan shartlarni o‘z ichiga oladi. U, shuningdek, Ukraina Donbassdan o‘z qo‘shinlarini chiqarishi kerakligini ta’kidladi.
Ushakov Donbassda demilitarizatsiya qilingan hudud yaratish ehtimoli haqida gapirib, bu joyda Rossiya harbiylari bo‘lmasligi mumkinligini, ammo Rosgvardiya va boshqa xavfsizlik kuchlari bo‘lishini bildirdi. Siyosatshunos Pavel Chijov esa Rosgvardiya ham qurolli kuchlar bilan bir xil rolni bajarishini va bu holat hududdagi vaziyatni o‘zgartirmasligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, prezident Vladimir Putin Donbassdagi harbiy harakatlar muvaffaqiyatli davom etayotganini aytib, mintaqada qolgan ukrain qo‘shinlarini siqib chiqarish asosiy maqsad ekanligini qo‘shimcha qildi.

Россия отвергла предложение Зеленского по Донбассу
Российская Федерация отвергла предложение президента Украины Владимира Зеленского провести референдум в Донбассе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Советник президента России по внешней политике Юрий Ушаков выразил твердую позицию по этому вопросу. По его словам, вопрос Донбасса не обсуждается, так как этот регион включён в состав Российской Федерации и рано или поздно будет полностью контролироваться.
Ранее Россия незаконно включила в свой состав Донецкую, Луганскую, Херсонскую и Запорожскую области, нарушив нормы международного права. Президент Украины Зеленский подчеркнул, что такие территориальные вопросы могут решаться только через народный референдум.
По словам Юрия Ушакова, предложения Украины по мирному плану содержат неприемлемые для России условия. Он также отметил, что Украина должна вывести свои войска из Донбасса.
Ушаков, говоря о возможности создания демилитаризованной зоны в Донбассе, отметил, что там не будет российских военных, но будут находиться Росгвардия и другие силовые структуры. Политолог Павел Чижов подчеркнул, что Росгвардия выполняет такую же роль, как и вооружённые силы, и это не изменит ситуацию в регионе.
В то же время президент Владимир Путин заявил, что военные действия в Донбассе продолжаются успешно, и основной целью является вытеснение оставшихся украинских войск из региона.