Hindiston va O‘zbekiston: yashil kelajak sari hamkorlik
Hindiston barqaror rivojlanish masalalarida o‘z yondashuvini inklyuziv o‘sish va kelajak avlodlar manfaatlariga yo‘naltirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bugungi dunyo bir-biriga bog‘liq va har bir millatning muammosi boshqalarga ta’sir qiladi. Shu sababli, global masalalarni hal qilishda xalqaro hamkorlik va muloqot muhim ahamiyat kasb etadi.
Hindiston barqaror rivojlanishni tanlov emas, balki strategik zaruriyat sifatida ko‘rib, xalq diplomatiyasi orqali o‘z tashabbuslarini ilgari surmoqda. Hindiston iqlim adolati, umumiy mas’uliyat va atrof-muhitni muhofaza qilish masalalarida xalqaro hamjamiyat bilan faol ishlamoqda.
Xususan, "Vasudxayva Kutumbakam" tamoyili asosida dunyoni yagona oila sifatida ko‘rib, barqaror o‘sishga intilmoqda. Missiya LiFE kabi tashabbuslar orqali kundalik hayotda chiqindilarni kamaytirish, resurslardan samarali foydalanish va yashil turmush tarzini targ‘ib qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Hindistonning bu boradagi tashabbuslari nafaqat mamlakat ichida, balki xalqaro miqyosda ham ijobiy natijalar bermoqda. Hindistonning xalqaro hamkorlikdagi sa’y-harakatlari, jumladan, BRIKS, SHHT va G20 kabi tashkilotlar doirasida amalga oshirilayotgan loyihalari e’tiborga molik.
Masalan, Global bioyoqilg‘i alyansi va Xalqaro quyosh alyansi kabi tashabbuslar toza energiya va yashil texnologiyalarni rivojlantirishga qaratilgan. Shuningdek, tabiiy ofatlar oqibatlarini bartaraf etishda Hindistonning faol ishtiroki global janub mamlakatlari o‘rtasidagi birdamlikni mustahkamlamoqda.
O‘zbekiston ham barqaror rivojlanishga qaratilgan strategik tashabbuslarni amalga oshirmoqda. Mamlakat 2030 yilgacha issiqxona gazlari chiqindilarini 35 foizga kamaytirish, maishiy chiqindilarning 65 foizdan ortig‘ini qayta ishlash va "Yashil makon" loyihasini amalga oshirishni maqsad qilgan.
Ushbu tashabbuslar Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida global iqlim muammolarini hal qilishdagi qat’iy intilishning natijasidir. Hindiston va O‘zbekiston o‘rtasidagi akademik hamkorlik ham e’tiborga loyiq.
Samarqand davlat universiteti va Hindiston texnologiya instituti, Roorkee o‘rtasida qishloq xo‘jaligi va iqlimga chidamli dehqonchilik bo‘yicha hamkorlik boshlangani quvonarli. Bu ikki davlatning barqaror rivojlanish bo‘yicha hamkorligi mintaqa va undan tashqaridagi yashil kelajakni ta’minlashda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
Hindistonning O‘zbekistondagi elchisi Smita Pant xonimning bu boradagi qarashlari hamkorlikning yangi qirralarini ochib beradi va barqaror rivojlanish yo‘lida birgalikda ishlashga chaqiradi.

Индия и Узбекистан: сотрудничество ради зелёного будущего
Индия направляет свой подход к вопросам устойчивого развития на инклюзивный рост и интересы будущих поколений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Современный мир взаимосвязан, и проблемы каждого народа влияют на других. Поэтому международное сотрудничество и диалог имеют важное значение при решении глобальных вопросов.
Индия рассматривает устойчивое развитие не как выбор, а как стратегическую необходимость и продвигает свои инициативы через народную дипломатию. Индия активно сотрудничает с международным сообществом по вопросам климатической справедливости, общей ответственности и охраны окружающей среды.
В частности, основываясь на принципе "Васудхайва Кутумбкам" (весь мир — одна семья), страна стремится к устойчивому росту. Особое внимание уделяется инициативам, таким как миссия LiFE, направленным на сокращение отходов в повседневной жизни, эффективное использование ресурсов и продвижение зеленого образа жизни.
Инициативы Индии в этой области приносят положительные результаты не только внутри страны, но и на международном уровне. Усилия Индии в международном сотрудничестве, включая проекты в рамках таких организаций, как БРИКС, ШОС и G20, заслуживают внимания.
Например, инициативы, такие как Глобальный альянс по биоэнергетике и Международный солнечный альянс, направлены на развитие чистой энергии и зеленых технологий. Кроме того, активное участие Индии в ликвидации последствий природных катастроф укрепляет солидарность среди стран Глобального Юга.
Узбекистан также реализует стратегические инициативы, направленные на устойчивое развитие. Страна поставила цель к 2030 году сократить выбросы парниковых газов на 35%, переработать более 65% бытовых отходов и реализовать проект "Зеленое пространство".
Эти инициативы являются результатом решительных усилий по решению глобальных климатических проблем под руководством Президента Шавката Мирзиёева. Академическое сотрудничество между Индией и Узбекистаном также заслуживает внимания.
Радует начало сотрудничества между Самаркандским государственным университетом и Индийским технологическим институтом в Рурки по вопросам сельского хозяйства и климатоустойчивого земледелия. Такое сотрудничество двух стран в области устойчивого развития служит важным фактором обеспечения зеленого будущего в регионе и за его пределами.
Взгляды посла Индии в Узбекистане госпожи Смиты Пант открывают новые горизонты сотрудничества и призывают к совместной работе на пути устойчивого развития.