Messi tashrifi Kalkuttada tartibsizliklar bilan yakunlandi
Argentina futboli yulduzi Lionel Messining Hindistonning Kalkutta shahriga tashrifi kutilmagan tartibsizliklar bilan yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Germaniyaning "Bild" nashri xabariga ko‘ra, dunyo chempioni stadionda juda qisqa vaqt, taxminan 20 daqiqa davomida bo‘lgan. Bu vaqt davomida u asosan rasmiy shaxslar, siyosatchilar va VIP mehmonlar bilan muloqot qilgan.
Ushbu holat ko‘plab muxlislarning noroziligiga sabab bo‘ldi. Stadionda tartibsizliklar kelib chiqdi.
Ayrim muxlislar plastik o‘rindiqlarni maydonga otib, xavfsizlik to‘siqlarini buzishga urinishgan. Hindistonning ANI axborot agentligiga bergan intervyusida tomoshabinlardan biri 12 000 rupiy (taxminan 115 yevro) to‘laganini, biroq Messini yaqindan ko‘rish imkoniga ega bo‘lmaganini aytib, o‘z noroziligini bildirgan.
Voqeadan so‘ng G‘arbiy Bengaliya shtati rasmiylari maxsus tekshiruv boshlashdi. Hokimiyat vakillari bunday holatlar qayta takrorlanmasligi uchun tashkiliy masalalar tahlil qilinishini ta’kidlashdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 38 yoshli Lionel Messi Hindiston bo‘ylab gastrol safarida bo‘lib, Kalkuttadan tashqari Haydarobod, Mumbay va Nyu-Dehli shaharlarida ham turli madaniy, xayriya va sport tadbirlarida ishtirok etishi rejalashtirilgan. G‘arbiy Bengaliya shtati bosh vaziri Mamata Banerji yuz bergan noxush voqea sababli Messidan va muxlislardan rasman uzr so‘radi.
Shuningdek, mazkur hodisani batafsil o‘rganish uchun alohida tergov qo‘mitasi tashkil etilishi ma’lum qilindi. Ushbu voqea futbol yulduzlarining ommaviy tadbirlardagi ishtiroki qanchalik puxta rejalashtirilishi lozimligini yana bir bor ko‘rsatdi.

Визит Месси в Калькутту завершился беспорядками
Звезда аргентинского футбола Лионель Месси посетил город Калькутта в Индии, но визит завершился неожиданными беспорядками. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации немецкого издания "Bild", чемпион мира провёл на стадионе очень короткое время — примерно 20 минут. За это время он в основном общался с официальными лицами, политиками и VIP-гостями.
Это вызвало недовольство многих болельщиков. На стадионе произошли беспорядки.
Некоторые фанаты бросали пластиковые сиденья на поле и пытались прорваться через ограждения безопасности. В интервью информационному агентству ANI один из зрителей заявил, что заплатил 12 000 рупий (примерно 115 евро), но не смог увидеть Месси вблизи, выразив своё недовольство.
После инцидента официальные лица штата Западная Бенгалия начали специальное расследование. Представители власти подчеркнули, что организационные вопросы будут проанализированы, чтобы подобные случаи не повторялись.
По данным, 38-летний Лионель Месси находится в гастрольном туре по Индии и, помимо Калькутты, планирует принять участие в различных культурных, благотворительных и спортивных мероприятиях в Хайдарабаде, Мумбаи и Нью-Дели. Главный министр штата Западная Бенгалия Мамата Банерджи официально извинилась перед Месси и болельщиками за произошедшее неприятное событие.
Также было объявлено о создании отдельной следственной комиссии для детального изучения данного инцидента. Этот случай вновь показал, насколько тщательно должна планироваться организация массовых мероприятий с участием футбольных звёзд.