Mahalliy sud qaroriga ko‘ra, sobiq prezident Luis Arse korrupsiya ayblovi bo‘yicha sud jarayoni tugaguniga qadar besh oy muddatga qamoqda saqlanadi. Bu qaror mamlakatdagi siyosiy raqobat va keskinlikni yanada kuchaytirdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Arsega qo‘yilgan ayblovlar tasdiqlansa, u olti yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin. Siyosatshunoslarning fikricha, bu ish Boliviya ijtimoiy va siyosiy hayotida taranglikni oshirishi mumkin.
Chunki Luis Arse mamlakatda keng ommaviy qo‘llab-quvvatlovga ega bo‘lgan va ta’sirli siyosiy shaxs sifatida tanilgan. Luis Arse 2020 yilda “Sotsializm sari harakat” partiyasi nomidan Boliviya prezidenti etib saylangan edi.
Biroq joriy yilda o‘tkazilgan saylovlarda mag‘lubiyatga uchrab, uning siyosiy faoliyati yangi bosqichga o‘tdi. Ushbu voqealar Boliviyadagi siyosiy muhitni yanada murakkablashtirishi kutilmoqda.

В Боливии бывший президент Арсе арестован
Согласно решению местного суда, бывший президент Луис Арсе будет содержаться под стражей в течение пяти месяцев до окончания судебного процесса по обвинению в коррупции. Это решение еще больше обострило политическую конкуренцию и напряженность в стране.
По данным, если обвинения против Арсе подтвердятся, он может быть лишен свободы на срок до шести лет. По мнению политологов, это дело может усилить напряженность в социальной и политической жизни Боливии.
Потому что Луис Арсе известен как влиятельный политик, пользующийся широкой поддержкой населения в стране. Луис Арсе был избран президентом Боливии в 2020 году от партии «Движение к социализму».
Однако на выборах, проведенных в этом году, он потерпел поражение, и его политическая деятельность перешла на новый этап. Ожидается, что эти события усложнят политическую обстановку в Боливии.