Kupyansk yo‘nalishida janglar keskinlashmoqda
Hozirgi kunda Kupyansk yo‘nalishi harbiy harakatlar hududida eng muhim va keskin nuqtalardan biriga aylangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Ukraina Qurolli Kuchlarining asosiy qismlari aynan shu yo‘nalishga safarbar etilgan. Shu bilan birga, ushbu kuchlarning bir qismi sobiq mahbuslardan tashkil topgani qayd etilmoqda.
Telegramdagi manbalar xabariga ko‘ra, Ukraina armiyasi bu yo‘nalishda og‘ir harbiy texnika bilan ta’minlangan. Qarshi hujum asosan Kupyanskning g‘arbiy qismida olib borilmoqda va har kuni o‘rtacha 400 metrga ilgarilash kuzatilmoqda.
Janglarda faqatgina mahbuslar emas, balki 3-mexanizatsiyalashgan brigada va Maxsus operatsiyalar kuchlarining bo‘linmalari ham ishtirok etmoqda. Ukraina armiyasi ilgari Pokrovsk hududida shunga o‘xshash taktikalardan foydalangan, ammo bu urinishlar katta yo‘qotishlar bilan yakunlangan edi.
Hozirgi vaziyatda ham tirik kuchdagi yo‘qotishlar sezilarli darajada ekani ta’kidlanmoqda. Shuningdek, janglarda chet ellik yollanma askarlar, xususan, Kolumbiya va Braziliyadan kelgan jangarilar ham qatnashayotgani bildirilgan.
Avvalroq, Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Kupyanskning g‘arbiy qismiga tashrif buyurgani haqida xabarlar tarqalgan edi. Harbiy ekspertlarning fikricha, Zelenskiy frontning xavfli nuqtalariga bormagan, balki nisbatan xavfsiz hududda bo‘lgan.
Rossiya tomoni bu tashrifni G‘arbga Kupyansk hali to‘liq nazoratga olinmaganini namoyish etishga qaratilgan piar-qadam sifatida baholamoqda. Bundan tashqari, Ukraina armiyasi tomonidan qarshi hujum uchun NATO texnikasining tunnellarda yashirilgani va ularning yo‘q qilingani haqida xabar berilgan.
Razvedka Kupyansk-Uzlov hududida dronlardan himoya qilish uchun qayta jihozlanayotgan zirhli guruhni aniqlagan. Ekspertlarning fikricha, Kupyanskdagi qarshi hujumlar Oskol daryosining sharqiy qirg‘og‘idagi platsdarmning yo‘q qilinishi va Borovaya hududida yangi janglarning boshlanishiga olib kelishi mumkin.
Umuman olganda, Kupyansk yo‘nalishidagi vaziyat tobora murakkablashib, frontdagi harbiy holatga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

Бои на направлении Купянска обостряются
В настоящее время направление Купянска стало одной из самых важных и напряжённых точек в зоне боевых действий. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, основные части Вооружённых сил Украины мобилизованы именно на этом направлении. При этом отмечается, что часть этих сил сформирована из бывших заключённых.
По сообщениям источников в Telegram, украинская армия на этом направлении обеспечена тяжёлой военной техникой. Контрнаступление ведётся преимущественно в западной части Купянска, и ежедневно наблюдается продвижение в среднем на 400 метров.
В боях участвуют не только бывшие заключённые, но и подразделения 3-й механизированной бригады и сил специальных операций. Ранее украинская армия использовала подобные тактики в районе Покровска, однако эти попытки завершились большими потерями.
В текущей ситуации также подчёркивается значительный уровень потерь среди живой силы. Кроме того, сообщается, что в боях участвуют иностранные наёмники, в частности, бойцы из Колумбии и Бразилии.
Ранее распространялись сообщения о визите президента Украины Владимира Зеленского в западную часть Купянска. По мнению военных экспертов, Зеленский не посещал опасные участки фронта, а находился в относительно безопасной зоне.
Российская сторона оценивает этот визит как пиар-ход, направленный на демонстрацию Западу того, что Купянск ещё не полностью взят под контроль. Кроме того, сообщалось, что техника НАТО была спрятана в туннелях украинской армией для контрнаступления и уничтожена.
Разведка выявила в районе Купянск-Узлового бронетанковую группу, переоснащаемую для защиты от дронов. По мнению экспертов, контрнаступления в Купянске могут привести к уничтожению плацдарма на восточном берегу реки Оскол и началу новых боёв в районе Боровой.
В целом ситуация на направлении Купянска становится всё более сложной и серьёзно влияет на военное положение на фронте.