Rossiya siyosiy doiralarida katta shov-shuvga sabab bo‘lgan yangi ma’lumotlar oshkor qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, AQSH Markaziy razvedka boshqarmasi Rossiya davlat tizimlarida faoliyat olib borgan qimmatli agentni mamlakatdan olib chiqishga majbur bo‘lgan. Ushbu voqea “Alfa” aksilterror guruhi faxriylari uyushmasi a’zosi, zahiradagi podpolkovnik Andrey Popov tomonidan e’lon qilindi.
Popovning so‘zlariga ko‘ra, bu evakuatsiya oldindan puxta rejalashtirilgan va bir necha bosqichdan iborat murakkab operatsiya bo‘lgan. Ushbu jarayonda asosiy rolni Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov bajargan.
U oddiy diplomat sifatida emas, balki razvedka va kontrrazvedka sohasida tajribaga ega professional sifatida harakat qilgan. Popovning fikricha, Lavrovning ishtiroki tufayli AQSH razvedkasi o‘z agentini olib chiqishga majbur bo‘lgan.
Bu jarayon davomida Rossiya tomoni psixologik va siyosiy muhitni shunday tashkil qilganki, AQSH o‘zini burchakka tiqilgan holatda his qilgan. Operatsiyaning maqsadi dushmanni shunday sharoitga keltirish bo‘lgan, unda u o‘z josusini o‘zi fosh qilishga majbur bo‘ladi.
Shuningdek, Lavrov xorijiy maxsus xizmatlarning harakatlarini oldindan hisoblab, ularni strategik jihatdan ortda qoldirishga muvaffaq bo‘lgan. Ma’lum qilinishicha, 2019 yilda CNN telekanali AQSH 2017 yilda Rossiyadan o‘z agentini olib chiqib ketganini xabar qilgan edi.
Ushbu shaxs Rossiya oliy rahbariyatiga yaqin bo‘lgan Oleg Smolenkov deb atalgan. Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov esa Smolenkov bir vaqtlar prezident ma’muriyatida ishlaganini tasdiqlagan.
Ushbu voqea xalqaro razvedka faoliyatida diplomatiya qanchalik muhim qurol ekanini yana bir bor ko‘rsatdi.

Раскрыты подробности эвакуации американского шпиона в России
В политических кругах России были раскрыты новые данные, вызвавшие большой резонанс. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, Центральное разведывательное управление США было вынуждено вывести из страны ценного агента, действовавшего в государственных структурах России. Об этом объявил член Ассоциации ветеранов антитеррористической группы «Альфа», подполковник запаса Андрей Попов.
По словам Попова, эта эвакуация была заранее тщательно спланирована и представляла собой сложную операцию, состоящую из нескольких этапов. В этом процессе ключевую роль сыграл министр иностранных дел России Сергей Лавров.
Он действовал не как обычный дипломат, а как профессионал с опытом в области разведки и контрразведки. По мнению Попова, участие Лаврова заставило американскую разведку вывести своего агента.
В ходе операции российская сторона создала такую психологическую и политическую обстановку, что США почувствовали себя загнанными в угол. Целью операции было поставить противника в такое положение, при котором он вынужден будет раскрыть своего шпиона.
Кроме того, Лавров сумел заранее просчитать действия иностранных спецслужб и стратегически опередить их. Известно, что в 2019 году телеканал CNN сообщил, что США вывели своего агента из России в 2017 году.
Этим человеком называли Олега Смоленкова, близкого к высшему руководству России. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков подтвердил, что Смоленков когда-то работал в администрации президента.
Этот случай вновь продемонстрировал, насколько важным оружием в международной разведывательной деятельности является дипломатия.