Belarusda siyosiy mahbuslar ozod etildi
Yaqinda Belarus hukumatining qarori bilan siyosiy mahbuslar — muxolifat vakillari Mariya Kolesnikova, Viktor Babariko, huquq himoyachisi Vladimir Labkovich va siyosatshunos Aleksandr Feduta ozod etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular 14-dekabr kuni Ukrainaning Chernigov viloyatida matbuot anjumani o‘tkazib, qamoqdagi hayoti va ozodlikka chiqish jarayonlari haqida batafsil ma’lumot berishdi. Ularning ozod etilishi Minskda AQSH delegatsiyasi va Belarus rasmiylari o‘rtasidagi muzokaralar natijasi bo‘ldi.
Mariya Kolesnikova 2020-yilda mamlakatni tark etmaslik qarori va buning oqibatida hibsga olinganligi haqida gapirib, qaroridan afsuslanmasligini ta’kidladi. U Viktor Babariko va uning o‘g‘li Eduardning qadriyatlarini qo‘llab-quvvatlaganidan mamnun ekanligini aytdi.
Shuningdek, Kolesnikova ozodlikka chiqishiga hissa qo‘shgan AQSH prezidenti Donald Tramp va Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyga minnatdorlik bildirdi. Belarus rahbari Aleksandr Lukashenkoga ham ushbu masalada ko‘rsatgan yordami uchun rahmat aytib, kelgusida yangi o‘zgarishlarga umid qildi.
Viktor Babariko esa qamoqda uch yil davomida to‘liq yakkalangan holda saqlanganini va o‘g‘li Eduardning hozirda qattiq rejimli koloniyada qolayotganidan xavotirda ekanligini bildirdi. U qamoqda salomatligi bilan bog‘liq muammolarni boshdan kechirganini, jumladan, hushdan ketishlar, qovurg‘a singishi va o‘pka yallig‘lanishlari bo‘lganini aytdi.
Babariko shifokorlarning ko‘rsatgan tibbiy yordami uchun minnatdorlik bildirdi. Huquq himoyachisi Vladimir Labkovich va siyosatshunos Aleksandr Feduta ham Ukrainaga iliq qabul uchun minnatdorlik izhor qildi.

В Беларуси освобождены политические заключённые
Недавно по решению правительства Беларуси были освобождены политические заключённые — представители оппозиции Мария Колесникова, Виктор Бабарико, правозащитник Владимир Лабкович и политолог Александр Федута. Об этом сообщил Zamin.uz.
14 декабря они провели пресс-конференцию в Черниговской области Украины, подробно рассказав о жизни в заключении и процессе освобождения. Их освобождение стало результатом переговоров между делегацией США и белорусскими официальными лицами в Минске.
Мария Колесникова рассказала о своём решении не покидать страну в 2020 году и последующем аресте, подчеркнув, что не жалеет о своём решении. Она выразила удовлетворение поддержкой ценностей Виктора Бабарико и его сына Эдуарда.
Также Колесникова поблагодарила президента США Дональда Трампа и президента Украины Владимира Зеленского за вклад в её освобождение. Она выразила благодарность лидеру Беларуси Александру Лукашенко за помощь в этом вопросе и выразила надежду на будущие изменения.
Виктор Бабарико сообщил, что провёл в заключении три года в полном одиночестве и выразил обеспокоенность тем, что его сын Эдуард сейчас находится в колонии строгого режима. Он рассказал о проблемах со здоровьем в тюрьме, включая обмороки, перелом ребра и воспаление лёгких.
Бабарико поблагодарил врачей за оказанную медицинскую помощь. Правозащитник Владимир Лабкович и политолог Александр Федута также выразили благодарность Украине за тёплый приём.
Правительство Беларуси 13 декабря объявило об освобождении в общей сложности 123 политических заключённых.