Xose Antonio Kast Chilining yangi prezidenti bo‘ldi
Ushbu saylovda O‘ng Respublikachilar partiyasi vakili, konservativ qarashlari bilan tanilgan Xose Antonio Kast ishonchli g‘alabaga erishdi. Deutsche Welle axborotiga ko‘ra, Kast saylovchilarning 58,61 foiz ovozini qo‘lga kiritgan.
Kastning asosiy raqibi, Kommunistik partiya a’zosi va markaz-chap alyans nomzodi Janett Xara esa 41,39 foiz ovoz bilan ikkinchi o‘rinni egalladi. Ushbu natijalar Chili jamiyatida siyosiy qarashlarning keskin farqlanishini yaqqol namoyon etdi.
Xose Antonio Kast o‘ta o‘ng pozitsiyadagi siyosatchi sifatida jamoatchilikka yaxshi tanish. U saylovoldi dasturida jinoyatchilikka qarshi qat’iy siyosat yuritish, xavfsizlikni kuchaytirish va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashni asosiy vazifalar sifatida ilgari surdi.
Bu masalalar, ayniqsa, xavfsizlikka katta ahamiyat beruvchi saylovchilar orasida keng qo‘llab-quvvatlandi. Shu bilan birga, Kastning ayrim bayonotlari jamoatchilik orasida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
U 1973–1990-yillarda Chilini boshqargan Augusto Pinochet davrini ayrim jihatlarda ijobiy baholagan. Bu fikr uning tarafdorlari tomonidan qat’iyatli rahbarlik sifatida qabul qilingan bo‘lsa, tanqidchilar tomonidan keskin qarshilikka uchradi.
Xose Antonio Kast huquqshunos va tajribali siyosatchi sifatida tanilgan. U 2019 yilda Respublikachilar partiyasini hamda “Respublikachilar g‘oyalari” nomli tahliliy markazni tashkil etgan.
2002–2018-yillarda parlament deputati sifatida faoliyat yuritgan va mamlakat qonunchilik jarayonlarida faol ishtirok etgan. Kastning oila tarixi ham jamoatchilik e’tiborini tortmoqda.
Uning otasi Mixael Kast Germaniyada tug‘ilib, leytenant unvonida xizmat qilgan, so‘ngra 1950 yilda Chiliga ko‘chib o‘tgan va o‘sha erda hayot kechirgan. Xose Antonio Kastning saylovdagi g‘alabasi Chilida konservativ siyosatga bo‘lgan talabning oshganini ko‘rsatmoqda.
Endilikda mamlakat aholisi yangi prezidentdan saylovoldi va’dalarini qanday amalga oshirishini kutmoqda. Bu jarayon Chili uchun siyosiy va ijtimoiy o‘zgarishlar davri bo‘lishi kutilmoqda.

Хосе Антонио Каст стал новым президентом Чили
Во втором туре президентских выборов в Чили началась новая эпоха в политической жизни страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этих выборах представитель партии Правых республиканцев, известный своими консервативными взглядами Хосе Антонио Каст одержал уверенную победу. По данным Deutsche Welle, Каст получил 58,61% голосов избирателей.
Основной соперник Каста, член Коммунистической партии и кандидат от центра-левого альянса Жанет Хара заняла второе место с 41,39% голосов. Эти результаты ярко продемонстрировали резкие различия в политических взглядах в чилийском обществе.
Хосе Антонио Каст хорошо известен общественности как политик с крайне правыми позициями. В своей предвыборной программе он выдвинул в качестве основных задач проведение жесткой политики в борьбе с преступностью, усиление безопасности и борьбу с незаконной миграцией.
Эти вопросы получили широкую поддержку среди избирателей, уделяющих большое внимание безопасности. Вместе с тем, некоторые заявления Каста вызвали широкие общественные дискуссии.
Он положительно оценил некоторые аспекты периода правления Аугусто Пиночета, который руководил Чили с 1973 по 1990 годы. Эта точка зрения была воспринята его сторонниками как решительное руководство, тогда как критики резко выступили против неё.
Хосе Антонио Каст известен как юрист и опытный политик. В 2019 году он основал партию Республиканцев и аналитический центр «Идеи республиканцев».
В 2002–2018 годах он работал депутатом парламента и активно участвовал в законодательных процессах страны. Семейная история Каста также привлекает внимание общественности.
Его отец Михаэль Каст родился в Германии, служил лейтенантом, а затем в 1950 году переехал в Чили, где и прожил свою жизнь. Победа Хосе Антонио Каста на выборах свидетельствует о возросшем спросе на консервативную политику в Чили.
Теперь население страны ожидает, как новый президент выполнит свои предвыборные обещания. Этот процесс обещает стать периодом политических и социальных изменений для Чили.