Yonboshlab uxlash sog‘lom uyqu uchun foydali
Britaniya Milliy sog‘liqni saqlash xizmati shifokori Debora Lining ta’kidlashicha, yonboshlab uxlash, ya’ni embrion yoki “qalamcha” holati, sog‘lom uyqu uchun eng foydali holatlardan biri hisoblanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat umurtqa pog‘onasiga tushadigan bosimni kamaytirib, qon aylanishini yaxshilaydi va kislotali refluks belgilarini yengillashtiradi. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, tana va bosh bir tomonga qaratilgan holda uxlash bo‘g‘imlarga tushadigan yukni pasaytiradi, belning to‘g‘ri tuzilishini saqlaydi va uyqu vaqtida yuzaga keladigan og‘riqlarni oldini oladi.
Meyo klinikasi ma’lumotlariga ko‘ra, bu holat ichki a’zolarga tushadigan bosimni kamaytirib, qon aylanishining yaxshilanishiga yordam beradi. Embrion holatida, ya’ni tizzalarni ko‘krakka biroz tortgan holda uxlash, xurrakni kamaytiradi.
Bu ayniqsa homilador ayollar va bel og‘rig‘iga moyil kishilar uchun qulaydir. Biroq tana haddan ortiq bukilsa, nafas olish qiyinlashishi yoki bo‘g‘imlarda qotish hissi paydo bo‘lishi mumkin.
Eng tavsiya etilmaydigan holatlardan biri chalqancha, ya’ni “askar” holatidir. Bu holat nafas buzilishi (apnoe) xavfini oshirishi va kislotali refluksni kuchaytirishi mumkin.
Agar bu holatda yostiq juda past bo‘lsa, vaziyat yanada yomonlashadi. Shifokorlar, agar chalqancha yotishga to‘g‘ri kelsa, tizza ostiga kichik yostiq qo‘yishni tavsiya qiladilar.
Bu beldagi bosimni yumshatadi. Yelkada noqulaylik bo‘lsa, qo‘llar yonga yozilgan “dengiz yulduzi” holati qulaylik yaratishi mumkin.

Сон на боку полезен для здорового сна
По словам врача Национальной службы здравоохранения Великобритании Деборы Лин, сон на боку, то есть в эмбриональной или «карандашной» позе, считается одним из самых полезных положений для здорового сна. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это положение снижает давление на позвоночник, улучшает кровообращение и облегчает симптомы кислотного рефлюкса. По мнению специалистов, сон с телом и головой, повернутыми в одну сторону, уменьшает нагрузку на суставы, поддерживает правильную структуру поясницы и предотвращает боли, возникающие во время сна.
Согласно данным клиники Майо, это положение снижает давление на внутренние органы и способствует улучшению кровообращения. Сон в эмбриональной позе, то есть с подтянутыми к груди коленями, уменьшает храп.
Это особенно удобно для беременных женщин и людей, склонных к болям в пояснице. Однако при чрезмерном сгибании тела может возникнуть затруднение дыхания или ощущение онемения в суставах.
Одним из наименее рекомендуемых положений является сон на спине, так называемая «солдатская» поза. Это положение может повысить риск нарушений дыхания (апноэ) и усилить кислотный рефлюкс.
Если при этом подушка слишком низкая, ситуация ухудшается. Врачи советуют, если приходится спать на спине, подложить небольшую подушку под колени.
Это смягчает давление на поясницу. Если в плечах возникает дискомфорт, удобным может быть положение «морская звезда», когда руки расположены вдоль тела.