Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy Berlin shahrida AQSh elchilari va Yevropa yetakchilari bilan tinchlik muzokaralarini davom ettirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Muzokaralar jarayonida Ukraina NATOga a’zo bo‘lish niyatidan voz kechishga tayyor ekanligini bildirgan holda, G‘arb davlatlaridan xavfsizlik bo‘yicha kafolatlar talab qilmoqda. Muzokaralarda Zelenskiy va AQSh vakillari, jumladan Jared Kushner, bir qator masalalarni muhokama qilmoqda.
Shu bilan birga, Kreml vakillari Ukraina NATOga qo‘shilmasligi masalasini asosiy talab sifatida ko‘rsatmoqda va bu borada AQShdan keyingi qadamlarni kutmoqda. Yevropa Ittifoqi esa haftaning oxirida Rossiya markaziy bankining muzlatilgan aktivlari hisobidan Ukrainaga kredit ajratish masalasini ko‘rib chiqishni rejalashtirmoqda.
Yevropa yetakchilari Ukraina xavfsizligini ta’minlash va tinchlik jarayonlarini qo‘llab-quvvatlashga katta e’tibor qaratmoqda. Muzokaralar davomida uch tomonlama hujjatlar ustida ish olib borilmoqda.
Ular orasida 20 banddan iborat tinchlik rejasi, Kyiv xavfsizligi bo‘yicha kafolatlar va Ukraina iqtisodiy tiklanishiga oid hujjatlar mavjud. Shu bilan birga, Rossiya Ukraina NATOga qo‘shilmasligini, Donbas hududini bo‘shatishini va mamlakatning neytral maqomini saqlab qolishini talab qilmoqda.
Yevropa yetakchilari esa muzokaralarda ehtiyotkorlik va muvozanatni saqlash zarurligini ta’kidlashmoqda.

Зеленский заявил о готовности отказаться от НАТО
Президент Украины Владимир Зеленский продолжает мирные переговоры в Берлине с послами США и европейскими лидерами. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе переговоров Украина заявила о готовности отказаться от намерения вступить в НАТО и требует от западных стран гарантий безопасности. На переговорах Зеленский и представители США, в том числе Джаред Кушнер, обсуждают ряд вопросов.
В то же время представители Кремля выдвигают в качестве основного требования отказ Украины от вступления в НАТО и ожидают дальнейших шагов от США. Европейский союз планирует к концу недели рассмотреть вопрос о предоставлении Украине кредита за счет замороженных активов Центрального банка России.
Европейские лидеры уделяют большое внимание обеспечению безопасности Украины и поддержке мирного процесса. В ходе переговоров ведется работа над трехсторонними документами.
Среди них — мирный план из 20 пунктов, гарантии безопасности Киева и документы, касающиеся экономического восстановления Украины. При этом Россия требует, чтобы Украина не вступала в НАТО, освободила территорию Донбасса и сохранила нейтральный статус страны.