Berlinda Donbass bo‘yicha muzokaralar natijasiz yakunlandi
2023-yil 15-dekabr kuni Germaniya poytaxti Berlinda Ukraina atrofidagi vaziyat bo‘yicha navbatdagi muzokaralar o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuvlarda AQSH va Ukraina delegatsiyalari ishtirok etdi. Muzokaralar davomida tomonlar o‘rtasida jiddiy kelishmovchiliklar mavjudligi yaqqol ko‘zga tashlandi.
Xususan, AQSH Rossiya bilan tinchlikka erishish uchun Ukrainadan Donbass hududida muayyan siyosiy yon berishni talab qilmoqda. Manbalarga ko‘ra, AQSH tomoni Rossiya bilan ziddiyatni to‘xtatish sharti sifatida Donbassning to‘liq Moskva nazoratiga o‘tishini kun tartibiga olib chiqqan.
Shu bilan birga, Ukraina rasmiylari Donesk va Luhansk viloyatlarining o‘z nazoratidagi qismlarini topshirishdan qat’iy bosh tortmoqda. Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bu masala bo‘yicha yakka qaror qabul qilish vakolatiga ega emasligini, bunday qaror faqat xalq referendumi orqali hal qilinishi mumkinligini ta’kidladi.
So‘nggi so‘rov natijalariga ko‘ra, ukrainlarning aksariyati Donbassni Rossiyaga topshirishga qarshi. Muzokaralar davomida Zelenskiy AQSH vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Shuningdek, Germaniya kansleri Fridrix Mers bilan ham muzokaralar olib bordi. Uchrashuvdan so‘ng Zelenskiy matbuot anjumanida AQSHning Donbass bo‘yicha pozitsiyasi Ukraina manfaatlariga to‘g‘ri kelmasligini ochiq aytdi.
Unga ko‘ra, AQSH ko‘proq Rossiya talablarini ilgari surmoqda. Berlindagi uchrashuvlar davomida Ukraina rahbari Buyuk Britaniya bosh vaziri va Fransiya prezidenti bilan ham uchrashuvlar o‘tkazishi rejalashtirilgan edi.
Ushbu muloqotlar Ukraina uchun Yevropa davlatlarining qo‘llab-quvvatlovini mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega. Mazkur muzokaralar shuni ko‘rsatdiki, Donbass masalasi hanuz murakkab bo‘lib qolmoqda va bu masala yaqin kelajakda ham xalqaro siyosiy kun tartibining asosiy mavzularidan biri bo‘lib qolishi kutilmoqda.

В Берлине переговоры по Донбассу завершились безрезультатно
15 декабря 2023 года в столице Германии Берлине прошли очередные переговоры по ситуации вокруг Украины. Об этом сообщил Zamin.uz.
В этих встречах приняли участие делегации США и Украины. В ходе переговоров стало очевидно, что между сторонами существуют серьезные разногласия.
В частности, США требуют от Украины определенных политических уступок в Донбассе для достижения мира с Россией. По данным источников, американская сторона поставила на повестку дня полный переход Донбасса под контроль Москвы как условие прекращения конфликта с Россией.
В то же время официальные лица Украины категорически отказываются передавать контролируемые ими части Донецкой и Луганской областей. Президент Украины Владимир Зеленский подчеркнул, что не обладает полномочиями принимать единоличные решения по этому вопросу, и такие решения могут быть приняты только через народный референдум.
Согласно последним опросам, большинство украинцев выступают против передачи Донбасса России. Во время переговоров Зеленский провел встречи с представителями США.
Также он вел переговоры с канцлером Германии Фридрихом Мерсом. После встречи на пресс-конференции Зеленский открыто заявил, что позиция США по Донбассу не соответствует интересам Украины.
По его словам, США больше продвигают требования России. В ходе встреч в Берлине планировались также переговоры главы Украины с премьер-министром Великобритании и президентом Франции.
Эти диалоги имеют важное значение для укрепления поддержки Украины со стороны европейских стран. Эти переговоры показали, что вопрос Донбасса остается сложным и, вероятно, в ближайшем будущем останется одной из основных тем международной политической повестки.