Ushbu hujumlar natijasida sakkiz kishi halok bo‘lgan. Rasmiy xabarlarga ko‘ra, hodisalar xalqaro suvlarda sodir bo‘lgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, birinchi kemada uch kishi, ikkinchi kemada ikki kishi, uchinchi kemada esa yana uch kishi halok bo‘lgan. Ushbu operatsiya AQSh sobiq prezidenti Donald Trampning Lotin Amerikasidagi narkokartellarga qarshi kurashni kuchaytirish maqsadida imzolagan farmoni doirasida amalga oshirilgan.
Avvalroq, ushbu strategiya doirasida AQSh avgust oyida Venesuela sohillariga suvosti kemasi va jangovar kemalar bilan dengiz guruhini yuborgan edi. O‘sha vaqtda AQSh mudofaa vaziri Pit Hegset mamlakat harbiylari Venesuela hududida hatto hukumatni o‘zgartirishga doir ssenariylarni amalga oshirishga tayyor ekanligini bildirgan edi.
Biroq, Karib havzasi va Tinch okeanida narkotrafikka qarshi bunday harakatlar xalqaro maydonda qizg‘in bahs-munozaralarga sabab bo‘lmoqda. Jumladan, kemalarga hujum qilish va undagi shaxslarni o‘ldirish “sudsiz qatl” sifatida baholanmoqda va ko‘plab tanqidlarga sabab bo‘layotganini kuzatish mumkin.

Военные США атаковали корабли наркокартеля
По сообщению Южного командования Вооружённых сил США, в районе восточной части Тихого океана была проведена атака на три судна, подозреваемых в перевозке наркотиков. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этих атак погибло восемь человек. По официальным данным, инциденты произошли в международных водах.
Согласно информации, на первом судне погибло три человека, на втором — двое, на третьем — ещё трое. Эта операция была проведена в рамках указа бывшего президента США Дональда Трампа, направленного на усиление борьбы с наркокартелями в Латинской Америке.
Ранее, в рамках этой стратегии, США в августе направили морскую группу с подводной лодкой и боевыми кораблями к берегам Венесуэлы. Тогда министр обороны США Пит Хегсет заявил, что военные страны готовы даже реализовать сценарии по смене правительства в Венесуэле.
Однако такие действия против наркотрафика в Карибском бассейне и Тихом океане вызывают ожесточённые международные споры. В частности, атаки на корабли и убийства находящихся на них лиц рассматриваются как «внесудебные казни» и вызывают множество критики.