Moskva maktabida 15 yoshli o‘quvchi hujum qildi
2023-yil 16-dekabr kuni Rossiyaning Moskva viloyatidagi Gorki-2 elita qishlog‘ida joylashgan Uspenskiy maktabida mudhish voqea sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur maktabning 15 yoshli o‘quvchisi qo‘lida pichoq bilan ta’lim muassasasiga kirib, avval maktab qo‘riqchisiga, so‘ngra 4-sinfda o‘qiyotgan 10 yoshli bolaga hujum qildi. Afsuski, bolakay olgan og‘ir jarohatlar tufayli voqea joyida vafot etdi.
Ma’lum bo‘lishicha, hujum qilgan bola ushbu maktabning 9-sinf o‘quvchisi bo‘lgan. Hodisa vaqtida u tanasida “No lives matter” yozuvi tushirilgan futbolka kiyib olgan.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, u hujum qilishdan avval o‘quvchilardan ularning millati haqida so‘ragan. Bu holat hodisaga qo‘shimcha jiddiylik bag‘ishlagan.
Voqea sodir bo‘lishi bilan huquq-tartibot idoralari zudlik bilan maktabga yetib kelib, vaziyatni nazoratga oldi. Maxsus kuchlar yordamida hujum qilgan o‘smir qo‘lga olindi.
Ayni vaqtda maktab hududida tergovchilar, politsiya va tez tibbiy yordam xodimlari ish olib bormoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur hodisa yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hozirda hujumning sabablari o‘rganilmoqda. Mazkur voqea jamoatchilik orasida katta xavotir uyg‘otgan.

В московской школе 15-летний ученик совершил нападение
16 декабря 2023 года в элитной деревне Горки-2 Московской области России в школе Успенский произошёл ужасный инцидент. Об этом сообщает Zamin.uz.
15-летний ученик этой школы вошёл в учебное заведение с ножом и сначала напал на охранника школы, а затем на 10-летнего ребёнка, учащегося 4 класса. К сожалению, мальчик скончался на месте происшествия от полученных тяжёлых ран.
Как стало известно, нападавший был учеником 9 класса этой школы. Во время инцидента он был одет в футболку с надписью «No lives matter».
По словам свидетелей, перед нападением он спрашивал у учеников об их национальности. Этот факт придал происшествию дополнительную серьёзность.
Сразу после случившегося правоохранительные органы оперативно прибыли в школу и взяли ситуацию под контроль. С помощью спецназа подросток, совершивший нападение, был задержан.
В настоящее время на территории школы работают следователи, полиция и сотрудники скорой медицинской помощи. По официальным данным, по данному инциденту возбуждено уголовное дело.
В настоящее время причины нападения выясняются. Этот инцидент вызвал большое беспокойство в обществе.