2026 yil yanvarida noyob sayyoralar paradi bo‘ladi
Ushbu vaqtda Venera va Mars sayyoralari Quyoshga juda yaqin masofada joylashadi. Bu haqida Quyosh astronomiyasi laboratoriyasi xabar berdi.
Mazkur hodisa tungi osmon fonida yorqin “uchlik” shaklida namoyon bo‘ladi. Ushbu noyob ko‘rinishni 2026 yilning 6-7 yanvar kunlari oddiy ko‘z bilan kuzatish mumkin.
Hodisani kuzatish uchun maxsus teleskop yoki boshqa qurilmalar talab qilinmaydi. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, bunday astronomik voqea juda kam uchraydi.
Bunday hodisaning ma’lum bir sanaga to‘g‘ri kelish ehtimoli taxminan 20 ming yilda bir marta sodir bo‘ladi. Olimlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, keyingi shunday sayyoralar paradini 2267 yilda, shuningdek, 2324 yilning dekabrida va 2623 yil oxirida kuzatish mumkin bo‘ladi.

В январе 2026 года будет уникальный парад планет
В это время планеты Венера и Марс окажутся очень близко к Солнцу. Об этом сообщает Лаборатория солнечной астрономии.
Это явление проявится на фоне ночного неба в виде яркой «тройки». Это уникальное зрелище можно будет наблюдать невооружённым глазом 6-7 января 2026 года.
Для наблюдения явления не требуются специальные телескопы или другие приборы. По мнению специалистов, такое астрономическое событие встречается очень редко.
Вероятность того, что такое явление совпадёт с определённой датой, составляет примерно один раз в 20 тысяч лет. По расчётам учёных, следующий такой парад планет можно будет наблюдать в 2267 году, а также в декабре 2324 года и в конце 2623 года.