Bu haqda Reuters axborot agentligi xabar berdi. Ayni paytda tomonlar o‘rtasida muzokaralar boshlang‘ich bosqichda bo‘lib, kelishuvning aniq shartlari hali rasman tasdiqlanmagan.
OpenAI o‘z qiymatini 1 trillion dollarga baholamoqda va aksiyalarni ommaviy joylashtirish (IPO) rejasini amalga oshirishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Ushbu bitim amalga oshirilsa, OpenAI Amazon’ning Trainium sun’iy intellekt chiplaridan foydalanib, neyron tarmoqlarni o‘qitish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Hozirda bu chiplar Databricks, Ricoh va NinjaTech AI kabi yirik texnologik kompaniyalar tomonidan faol qo‘llanilmoqda. Bu holat Amazon’ning sun’iy intellekt infratuzilmasini bozorda faol ilgari surayotganidan dalolat beradi.
Shuningdek, OpenAI ChatGPT’ning korporativ versiyasini Amazon’ga taklif etish masalasini ham o‘rganmoqda. Biroq hozircha chatbotni Amazon’ning xizmatlar tizimiga to‘liq integratsiya qilish bo‘yicha aniq qaror qabul qilinmagan.
Eslatib o‘tamiz, ilgari Microsoft OpenAI’da 27 foiz ulushni sotib olgan va sun’iy intellekt modellarini o‘zining bulutli platformalari orqali mijozlarga eksklyuziv taqdim etish huquqini qo‘lga kiritgan edi. Bu holat sun’iy intellekt bozoridagi raqobatni yanada kuchaytirgan.
Mutaxassislarning fikricha, agar Amazon ham OpenAI’ga katta sarmoya kiritsa, global sun’iy intellekt bozoridagi kuchlar nisbati yangi bosqichga ko‘tarilishi mumkin.

Amazon собирается инвестировать 10 миллиардов долларов в OpenAI
Корпорация Amazon планирует инвестировать 10 миллиардов долларов в крупную компанию в области искусственного интеллекта OpenAI. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство Reuters. В настоящее время переговоры между сторонами находятся на начальной стадии, и точные условия соглашения еще официально не утверждены.
OpenAI оценивает свою стоимость в 1 триллион долларов и готовится к проведению первичного публичного размещения акций (IPO). Если сделка состоится, OpenAI сможет использовать искусственные интеллектуальные чипы Trainium от Amazon для обучения нейронных сетей.
В настоящее время эти чипы активно используются крупными технологическими компаниями, такими как Databricks, Ricoh и NinjaTech AI. Это свидетельствует о том, что Amazon активно продвигает свою инфраструктуру искусственного интеллекта на рынке.
Кроме того, OpenAI рассматривает вопрос предложения корпоративной версии ChatGPT компании Amazon. Однако пока не принято окончательное решение о полной интеграции чатбота в систему сервисов Amazon.
Напомним, что ранее Microsoft приобрела 27% доли в OpenAI и получила эксклюзивное право предоставлять модели искусственного интеллекта своим клиентам через собственные облачные платформы. Это усилило конкуренцию на рынке искусственного интеллекта.
По мнению экспертов, если Amazon также сделает крупные инвестиции в OpenAI, соотношение сил на глобальном рынке искусственного интеллекта может выйти на новый уровень.