WBD Netflix bilan 82,7 milliard dollarlik bitim arafasida
Discovery (WBD) rahbariyati muhim strategik qaror qabul qilish arafasida turibdi. Reuters xabarlariga ko‘ra, kompaniya direktorlar kengashi Netflix bilan hamkorlik qilishni Paramount Skydance’ning taklifiga nisbatan afzalroq deb bilmoqda.
Manbalarning ma’lumotiga ko‘ra, Paramount Skydance taklifining moliyaviy qiymati yuqoriroq bo‘lsa-da, WBD rahbariyati Netflix bilan kelishuvga ko‘proq qiziqish bildirmoqda. Netflix bilan rejalashtirilayotgan bitimning umumiy qiymati 82,7 milliard dollar deb baholanmoqda.
Ushbu kelishuv HBO Max platformasi va o‘yin studiyalarini o‘z ichiga oladi, bu esa kompaniyaning asosiy aktivlarini saqlab qolgan holda rivojlanish imkonini taqdim etadi. Paramount Skydance tomonidan taklif etilgan boshqa variant esa 108 milliard dollar deb baholangan.
Ammo bu kelishuv WBD’ning barcha televideniye tarmoqlarini to‘liq sotishni talab qiladi. Mutaxassislarning fikricha, aynan shu talab kelishuvni murakkab va tavakkalchil qilib qo‘ymoqda.
Bloomberg xabariga ko‘ra, Paramount’ning muhim sheriklaridan biri bo‘lgan Affinity Partners investitsiya kompaniyasi, Djared Kushnerga tegishli bo‘lib, ushbu kelishuvdan chiqib ketgan. Bu esa jarayonni biroz yengillashtirishi mumkin, ammo WBD rahbariyatining Netflix foydasiga qaror qabul qilish ehtimolini o‘zgartirmaydi.
Reuters ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu yirik qaror 17 dekabr kuni rasman e’lon qilinishi kutilmoqda. Agar Netflix bilan kelishuv amalga oshsa, bu global striming bozoridagi kuchlar nisbatini sezilarli darajada o‘zgartirishi mumkin.

WBD на пороге сделки с Netflix на сумму 82,7 миллиарда долларов
Руководство Discovery (WBD) находится на пороге принятия важного стратегического решения. По данным Reuters, совет директоров компании считает сотрудничество с Netflix более предпочтительным по сравнению с предложением Paramount Skydance.
По информации источников, несмотря на то, что финансовая стоимость предложения Paramount Skydance выше, руководство WBD проявляет больший интерес к сделке с Netflix. Общая стоимость планируемой сделки с Netflix оценивается в 82,7 миллиарда долларов.
Это соглашение включает платформу HBO Max и игровые студии, что позволяет компании развиваться, сохраняя основные активы. Другое предложение от Paramount Skydance оценивается в 108 миллиардов долларов.
Однако это соглашение требует полной продажи всех телевизионных сетей WBD. По мнению экспертов, именно это требование усложняет и делает сделку рискованной.
По данным Bloomberg, инвестиционная компания Affinity Partners, один из ключевых партнеров Paramount, принадлежащая Джареду Кушнеру, вышла из этой сделки. Это может несколько упростить процесс, но не изменит вероятность принятия решения руководством WBD в пользу Netflix.
Согласно Reuters, это крупное решение ожидается к официальному объявлению 17 декабря. Если сделка с Netflix состоится, это может значительно изменить соотношение сил на мировом рынке стриминга.