AQShda ishsizlik oshmoqda, iqtisodiy vaziyat og‘irlashdi
Mehnat statistikasi byurosi (BLS) tomonidan e’lon qilingan yangi ma’lumotlarga ko‘ra, noyabr oyida ishsizlik darajasi 4,6 foizga yetib, so‘nggi to‘rt yil ichida eng yuqori ko‘rsatkich qayd etildi. CNN tahlilchilari bu holat iqtisodiy barqarorlik va aholi salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini ta’kidlamoqda.
Hisobotga ko‘ra, noyabr oyida mamlakat bo‘ylab atigi 64 mingta yangi ish o‘rni yaratilgan. Bu ko‘rsatkich prognozlardan biroz yaxshi bo‘lsa-da, oktyabr oyida 105 ming ish o‘rnining yo‘qolganligi iqtisodiy o‘sish sur’atlari pasayishda davom etayotganini ko‘rsatmoqda.
Federal hukumatdagi ish tashlashlar va vaqtinchalik to‘xtatishlar sababli oktyabr oyiga oid to‘liq ma’lumotlar e’lon qilinmagan edi, biroq noyabr oyidagi raqamlar vaziyatning yanada og‘irlashganini tasdiqlamoqda. Mutaxassislarning fikricha, AQSh iqtisodiyoti “ishsizlik retsessiyasi” deb ataluvchi bosqichga kirgan.
Navy Federal Credit Union bosh iqtisodchisi Xizer Longning ta’kidlashicha, so‘nggi uch oy davomida yangi ish o‘rinlari sezilarli darajada qisqarib bormoqda. Faqat sog‘liqni saqlash va qurilish sohalarida o‘sish kuzatilmoqda, biroq iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida pasayish davom etmoqda.
Ishsizlik darajasining oshishi aholining zaif qatlamlariga, xususan, qora tanli ishchilarga jiddiy ta’sir o‘tkazgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, qora tanli ishchilar orasida ishsizlik darajasi 8,3 foizga yetgan.
Tahlilchilar bunday vaziyatga Donald Tramp ma’muriyati tomonidan joriy etilgan tarif siyosati va federal shtatlar xarajatlarini qisqartirish bo‘yicha chora-tadbirlar sabab bo‘lganini ta’kidlashmoqda. Bundan tashqari, federal agentliklardagi ish o‘rinlarini qisqartirish ham vaziyatga salbiy ta’sir ko‘rsatgan.
Sentabr oyiga qadar federal sektorda 162 mingta ish o‘rni bekor qilingan. Qiziqarli jihati shundaki, AQShda ishsizlik oshayotgan bir vaqtda, Rossiyada ishsizlik darajasi tarixiy minimumga yetgani ma’lum qilindi.
Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bu haqda o‘tkazilgan iqtisodiy yig‘ilishda alohida to‘xtalib o‘tgan.

В США растет безработица, экономическая ситуация ухудшается
Согласно новым данным, опубликованным Бюро трудовой статистики (BLS), уровень безработицы в ноябре достиг 4,6%, что является самым высоким показателем за последние четыре года. Аналитики CNN подчеркивают, что эта ситуация негативно влияет на экономическую стабильность и здоровье населения.
В отчете говорится, что в ноябре по всей стране было создано всего 64 тысячи новых рабочих мест. Хотя этот показатель немного лучше прогнозов, потеря 105 тысяч рабочих мест в октябре свидетельствует о продолжающемся замедлении темпов экономического роста.
Из-за забастовок и временных приостановок в федеральном правительстве полные данные за октябрь не были опубликованы, однако цифры за ноябрь подтверждают дальнейшее ухудшение ситуации. По мнению экспертов, экономика США вошла в фазу, которую называют «рецессией безработицы».
Главный экономист Navy Federal Credit Union Хизер Лонг отмечает, что за последние три месяца количество новых рабочих мест значительно сократилось. Рост наблюдается только в сферах здравоохранения и строительства, тогда как в других отраслях экономики продолжается спад.
Рост уровня безработицы серьезно повлиял на уязвимые слои населения, в частности на чернокожих работников. По данным, уровень безработицы среди чернокожих достиг 8,3%.
Аналитики подчеркивают, что такая ситуация вызвана тарифной политикой, введенной администрацией Дональда Трампа, и мерами по сокращению расходов федеральных штатов. Кроме того, сокращение рабочих мест в федеральных агентствах также негативно сказалось на ситуации.
До сентября в федеральном секторе было сокращено 162 тысячи рабочих мест. Интересно, что в то время как в США растет безработица, в России уровень безработицы достиг исторического минимума.