Mahalliy manbalar xabariga ko‘ra, tibbiyot xodimlariga tayinlov hujjatlari topshirilayotgan marosimda shifokor Nusrat Parvin sahnaga chiqqanida, Kumar uning hijobiga ishora qilib, “Bu nima?” degan savolni bergan va hijobini pastga tortishga harakat qilgan. Ushbu holat tadbir ishtirokchilari va jamoatchilik e’tiborini tortdi.
Videotasvirlarda ayolning hayratga tushgani va vazirning yonidagi o‘rinbosar uni to‘xtatishga uringani aks etgan. Mazkur voqea inson huquqlari tashkilotlari tomonidan qattiq qoralandi.
Amnesti International rahbari Akar Patel bu harakatni “ayol qadr-qimmati va shaxsiy erkinligiga tajovuz” sifatida baholadi. U hech kimning ayolning e’tiqodi yoki kiyinish uslubiga aralashishga haqli emasligini ta’kidladi.
Hindiston muxolifati ham vazirni keskin tanqid ostiga oldi. Rashtriya Janata Dal partiyasi vakillari Nitish Kumarning ruhiy holatiga shubha bildirgan bo‘lsa, Kongress partiyasi uni iste’foga chaqirdi va mazkur voqeani “jirkanch va kechirib bo‘lmas” deb atadi.
Ma’lum bo‘lishicha, voqeadan so‘ng Nusrat Parvin davlat xizmatidan voz kechish masalasini ko‘rib chiqmoqda. Bu hodisa Hindistonda din va e’tiqod erkinligi borasidagi muammolarni yana bir bor kun tartibiga olib chiqdi.

Министр Индии вмешался в вопрос хиджаба, критика усилилась
В индийском штате Бихар премьер-министр Нитиш Кумар оказался в центре серьезной критики после того, как вмешался в ношение хиджаба мусульманской женщины во время официального мероприятия. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местных источников, на церемонии вручения назначений медицинским работникам, когда врач Нусрат Парвин вышла на сцену, Кумар указал на её хиджаб и спросил: «Что это?» и попытался опустить её хиджаб. Этот инцидент привлек внимание участников мероприятия и общественности.
На видеозаписях видно, что женщина была удивлена, а заместитель министра рядом с ним пытался остановить его. Это событие было резко осуждено правозащитными организациями.
Глава Amnesty International Акар Патель охарактеризовал этот поступок как «посягательство на достоинство и личную свободу женщины». Он подчеркнул, что никто не имеет права вмешиваться в вероисповедание или стиль одежды женщины.
Оппозиция Индии также резко раскритиковала министра. Представители партии Rashtriya Janata Dal выразили сомнения в психическом состоянии Нитиша Кумара, а партия Конгресс призвала его к отставке и назвала этот инцидент «отвратительным и непростительным».
Сообщается, что после инцидента Нусрат Парвин рассматривает возможность ухода с государственной службы. Этот случай вновь поставил на повестку дня проблемы свободы религии и вероисповедания в Индии.